Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Jak za dob Rakousko-Uherska dopadlo slovácké folklórní vystoupení v Praze?

původně vyšlo: Besedy lidu 1903, autor neuveden.
Patříte mezi fanoušky folkloru? Článek z roku 1903 vás seznámí s tím, jak bylo tehdy v Praze prezentováno moravské Slovácko.


Skupina ze slováckého večírku v Praze.

Společenské poměry pražské roztomile byly oživeny dvěma slováckými večírky, pořádanými koncem března v pražské měšťanské besedě na podnět akademiků, při nichž veselou i tesknou písní, tanci a různými přednáškami a výstupy předveden nám byl kousek pravého, skutečného moravského Slovácka.

Skupina švarných šuhajů a roztomilých děvčat v pestrém rázovitém kroji, který zvláště mladé, sličné postavě tak sluší, připomínala živě blížící se jaro, plné růžných květů a pružných haluzek bohatého listoví.

Jak šťastná a zdárná myšlenka to byla, viděti z toho, že po večírku prvním ihned uspořádán býti musil druhý, aby dostalo se na všecky, kteří chtěli býti přítomni.

Takovéto slavnosti měly by se konati v Praze co nejčastěji — neboť jimi, živým stykem a nejpříjemnějším, přispělo by se více nežli nejnadšenějšími články k oživení a utužení družnosti národní, zvláště dnes tak potřebné!zdroj historického článku:
Besedy lidu 1903, autor neuveden.

datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
11. března 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.Debata k článku 'Jak za dob Rakousko-Uherska dopadlo slovácké folklórní vystoupení v Praze?'


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: