Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Náboženský prorok Eliáš II., kterému šlo víc o peníze než o boha

původně vyšlo: Illustrovaný svět 1904, autor neuveden.
I dnes se najdou náboženští vůdci, kteří víru v boha využívají hlavně pro rozšiřování svého bohatství. Jeden takový příklad vám popíše článek z roku 1904.


Prorok Eliáš II.

Dr. John Alexander Dowie, zakladatel nové náboženské sekty, jehož podobiznu dnes přinášíme, vydal se nedávno se čtyřmi tisíci vyznavačů nového svého učení — do Nového Yorku, aby své nově vynalezené náboženství tam propagoval.

Doktor Dowie — což svým zvukem upomíná také trochu na potomka nějakého českého » Kdoví « — jest v Americe populárním mužem. Pro své »učenníky« založil nedaleko Chicaga město Sion, které čítá nyní na 60.000 obyvatelů.

Tím, že zakladatel, který se nechává titulovati Eliáš II. — od každého, kdo k jeho církvi přistoupí, vybírá jako »zápisné« určitou sumu peněz — stal se neobyčejně zámožným mužem a dokazuje tím se skutečným americkým důvtipem, jak lze morálku účinně spojití s praxí.

V Novém Yorku bydlil v prvním hotelu, co zatím jeho přívrženci nocovali v nejlacinějších noclehárnách a stravovali se v jídelnách podobného druhu.

Ač jest pan Eliáš II. výtečným řečníkem, čemuž asi hlavně vděčí své prorocké úspěchy — na Novo York-čany si nepřišel; jeho kázání byla často přerušována a úspěch z nich nebyl pražádný; prorok musil odejiti.

Poznámka redakce Bejvávalo.cz:
více informací o tomto zajímavém "kazateli" a jeho "náboženském podnikání" se můžete dočíst na Wikipedii.zdroj historického článku:
Illustrovaný svět 1904, autor neuveden.

datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
10. března 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.Debata k článku 'Náboženský prorok Eliáš II., kterému šlo víc o peníze než o boha'


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: