Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Pamatujete si z dětství vystřihovací modely z ábíčka? (PR)

článek je inzerce, nejde o historický text
Kde byl poprvé složen nějaký papírový model, si můžeme jen vymýšlet. Žádné záznamy o tom neexistují, ale lze hádat, že to nebylo dlouho poté, co lidstvo poznalo nůžky, papír a tisk. Jelikož papír vznikl v Číně, první vystřihovánky měli nejspíš právě tam. Ostatně z roku 1952 je známý arch se slunečními hodinami, které se vystřihovaly.

V Evropě se vystřihovací modely začaly objevovat poprvé v 18. století. Možná bychom je neměli nazývat přímo „modely“, šlo spíš o vystřihovánky. Původně se takhle prodávaly figurky vojáků, později i další motivy. K popularizaci modelů z papíru přispěl také zákaz stavění betlémů v kostelech v roce 1782. Spousta lidí si pak chtěla postavit betlém doma, zručných řezbářů však bylo málo, papír byl jednodušší variantou.

Za války se stavěla technika i reklamní modely

Během první i druhé světové války byly hodně oblíbené modely vojenské techniky – letadel, lodí, děl, sanitních vozů apod. Velké firmy vydávaly celé série či velké modely. Například společnost Otta vydala celé dílo 71 figurek vojáků války v Habeši, Baťa měl svou vystřihovánku leteckého hangáru Aerodrom Baťa.

Ostatně už třicátá léta byla obdobím firemních vystřihovánek. Továrny na cigarety, mýdla či prací prostředky braly modely jako formu marketingu a ke svým výrobkům přikládaly papírové aršíky s nejrůznějšími figurkami, zvířátky, oblékacími panenkami apod.

A pak konečně přišlo ábíčko

O modelářství v pravém slova smyslu však můžeme mluvit až po 2. světové válce. Začaly vycházet časopisy, které tiskly náměty na výrobu jednoduché i složitější techniky. Možná vám budou něco říkat názvy jako Junák či Vpřed. Největším průkopníkem a zdrojem vystřihovánek u nás se však stal časopis ABC, který poprvé vyšel v lednu 1957.

Časopis ABC, který vychází dodnes, přináší v každém svém čísle nějakou pěknou vystřihovánku pro začátečníky i pokročilé modeláře. Dnes už se sice modelářství posunulo někam úplně jinam, nicméně než si člověk koupí stavebnici za tisíce, je dobré začít hrát si s papírem.

S dnešními modely si i zalétáte

I dnes se ještě staví papírové modely, nicméně pokročilejší modeláři si kupují plastikové modely. Možná by se daly považovat spíš za stavebnice, nicméně stále vyžadují jemnou práci s barvami, lepidlem, ředidlem a štětci. Po sestavení působí neuvěřitelně realisticky. Pro ty, kteří si chtějí zalétat s vlastním modelem bez práce, se pak prodávají RC modely, které už jsou skoro připravené k vzlétnutí. Na druhou stranu se dají sehnat i RC stavebnice pro nadšence, již si rádi užijí stavbu z balsy, smrku a překližky. Spoustu takových má naskladněný například e-shop Peckamodel.cz.

V dnešní době už prostě není třeba čekat, až vyjde další díl ábíčka. Svůj model si může koupit kdokoliv a kdykoliv. A to ať už touží po staré dobré klasické papírové variantě, nebo nějakém plastikovém modelu, který působí reálněji.
Článek je INZERCE, nejde o historický text a informace v něm uvedené nemusí vyjadřovat názory redakce.
V případě Vašeho zájmu mít na www.bejvavalo.cz svou reklamu nás neváhejte kontaktovat.

datum vydání:
7. března 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Debata k článku Pamatujete si z dětství vystřihovací modely z ábíčka? (PR)


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: