Pamatujete si z dětství vystřihovací modely z ábíčka? (PR)

článek je inzerce, nejde o historický text
Kde byl poprvé složen nějaký papírový model, si můžeme jen vymýšlet. Žádné záznamy o tom neexistují, ale lze hádat, že to nebylo dlouho poté, co lidstvo poznalo nůžky, papír a tisk. Jelikož papír vznikl v Číně, první vystřihovánky měli nejspíš právě tam. Ostatně z roku 1952 je známý arch se slunečními hodinami, které se vystřihovaly.

V Evropě se vystřihovací modely začaly objevovat poprvé v 18. století. Možná bychom je neměli nazývat přímo „modely“, šlo spíš o vystřihovánky. Původně se takhle prodávaly figurky vojáků, později i další motivy. K popularizaci modelů z papíru přispěl také zákaz stavění betlémů v kostelech v roce 1782. Spousta lidí si pak chtěla postavit betlém doma, zručných řezbářů však bylo málo, papír byl jednodušší variantou.

Za války se stavěla technika i reklamní modely

Během první i druhé světové války byly hodně oblíbené modely vojenské techniky – letadel, lodí, děl, sanitních vozů apod. Velké firmy vydávaly celé série či velké modely. Například společnost Otta vydala celé dílo 71 figurek vojáků války v Habeši, Baťa měl svou vystřihovánku leteckého hangáru Aerodrom Baťa.

Ostatně už třicátá léta byla obdobím firemních vystřihovánek. Továrny na cigarety, mýdla či prací prostředky braly modely jako formu marketingu a ke svým výrobkům přikládaly papírové aršíky s nejrůznějšími figurkami, zvířátky, oblékacími panenkami apod.

A pak konečně přišlo ábíčko

O modelářství v pravém slova smyslu však můžeme mluvit až po 2. světové válce. Začaly vycházet časopisy, které tiskly náměty na výrobu jednoduché i složitější techniky. Možná vám budou něco říkat názvy jako Junák či Vpřed. Největším průkopníkem a zdrojem vystřihovánek u nás se však stal časopis ABC, který poprvé vyšel v lednu 1957.

Časopis ABC, který vychází dodnes, přináší v každém svém čísle nějakou pěknou vystřihovánku pro začátečníky i pokročilé modeláře. Dnes už se sice modelářství posunulo někam úplně jinam, nicméně než si člověk koupí stavebnici za tisíce, je dobré začít hrát si s papírem.

S dnešními modely si i zalétáte

I dnes se ještě staví papírové modely, nicméně pokročilejší modeláři si kupují plastikové modely. Možná by se daly považovat spíš za stavebnice, nicméně stále vyžadují jemnou práci s barvami, lepidlem, ředidlem a štětci. Po sestavení působí neuvěřitelně realisticky. Pro ty, kteří si chtějí zalétat s vlastním modelem bez práce, se pak prodávají RC modely, které už jsou skoro připravené k vzlétnutí. Na druhou stranu se dají sehnat i RC stavebnice pro nadšence, již si rádi užijí stavbu z balsy, smrku a překližky. Spoustu takových má naskladněný například e-shop Peckamodel.cz.

V dnešní době už prostě není třeba čekat, až vyjde další díl ábíčka. Svůj model si může koupit kdokoliv a kdykoliv. A to ať už touží po staré dobré klasické papírové variantě, nebo nějakém plastikovém modelu, který působí reálněji.Článek není historický text a informace v něm uvedené nemusí vyjadřovat názory redakce.


datum vydání:
7. března 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.