Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Originální způsob, jak vojenští telegrafisté využívali motocykl

původně vyšlo: Epocha 1906, autor —a.
Co má společného armáda, telegraf a výkonná motorka se speciálním přívěsným vozíkem? To vám prozradí historický článek z roku 1906.


Nové užití motocyklu ve vojsku.

Zaopatřování a rychlé dopravě zpráv se v armadách všech států věnuje největší pozornost, neboť na rychlém doručení získaných zpráv na určité místo závisí zajisté podniknuté další kroky a případně i vítězství či porážka vojska.

Je proto zřejmo, že se vojenské správy snaží využiti všechny vymoženosti moderní dopravní techniky, a že mnohými pokusy hledí nalézt nej lepší pomůcky pro svoje válečné zprostředkování zpráv. Setkáme se proto dnes při vojenských manévrech nejen s telegrafem a telefonem, ale i s poštovními holuby, ballony, automobily, koly i motocykly; ba i psů se užívá na doručování psaných depeší.

Všestranného upotřebení dojdou asi v - příští válce lehké i těžší motocykly, jako motorová vozidla vůbec, jichž se už dnes užívá ve vojsku mnohým způsobem. Zajímavý však způsob jich užití byl letos zkoušen v našem vojsku; při kladení totiž polního vedení telegrafního a telefonního.

Z obyčejné motorky přidáním lehkého jednokolého vozíku utvořena trojkolka, v níž zaujal místo vojín, jenž měl obstarávati kladení drátu. Buben s potřebným množstvím navinutého drátu umístěn pak na předu kola tak, aby se při jízdě mohl drát sám odvinovat.

Řidič motorky nemá na práci nic jiného než pečovat o stroj, kdežto jeho průvodce řídí odvinování drátu. Drát se při tom klade bud prostě na silnici, do přikopa, nebo se pomocí dlouhé tyče opatřené na konci vidlicí věší po stromech vedle silnice.

Kladení drátu touto methodou jde ovšem velmi rychle, několikrát rychleji nežli způsobem dosavadním, takže bylo položení telefonní trati v délce 10 km provedeno tak za pouhých 20 min.


Původní zdroj historického článku:
Epocha 1906, autor —a.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
7. března 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2021 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.