Naše projekty: originální samolepky na stěnu Pieris.czmagazín Příroda.czobchod s plastikovými modely Plastikáče.czefektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Co dokáže největší bagr na světě?

původně vyšlo: Epocha 1905, autor —l.
Když se řekne bagr, asi vás napadne nějaký těžký pásový nebo kolový stavební stroj. Článek z roku 1905 vám představí zcela jiný bagr, který všechny pozemní bagry své doby převyšoval výkonem i velikostí.


Největší baggr světa.

Největší baggr světa byl proveden roku 1904 světovou loďařskou firmou F. Schichau ve východopruském Gdansku pro německé válečné námořnictvo za tím účelem, aby ústí řeky Jade u válečného přístavu Wilhelmshaven-u udržoval splavným pro největší nové válečné lodi.

Baggr tento je loď opatřená známým ssacím ústrojím na vybírání sypké půdy a bahna ze dna; zvláštním rýpacím ústrojím zkypří totiž půdu pod vodou a vzniklé tak bahno s pískem a kameny se čerpá potrubím do vnitra lodi. Vytěžené hmoty se ukládají v nitru lodi, která s nimi po čase zajede ke břehu a tam uloží. Její délka jest 80 m, šíře 14½ m a nosnost 4500 tun ; výkonnost jejích strojů je přes 2000 HP.

Výkon tohoto obrovského stroje je přiměřený jeho rozměrům. Jak shledáno zkouškami konanými v prosinci r. 1904, vyhrabe tento baggr za hodinu až 5000 m³ bahna nebo 3600 m³ hrubého písku. Jelikož loď tato pluje rychlostí 16 km za hodinu, je s to vytěžit z moře 24.000 m³ země za den a odvést ji na břeh, což za 250 pracovních dní do roka činí výkon 6 mill. m³.

Mohl by tedy tento stroj vyhrabat za rok příkop profilu 1 m² z jednoho konce Evropy na druhý.

Neméně pozoruhodná je též levnost jeho výkonu; 1 m³ země vyhrabané tímto baggrem stojí na místě asi 3 pfennigy, kdežto u rýpadel dřívějších stál týž výkon asi 50 pf.


Původní zdroj historického článku:
Epocha 1905, autor —l.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
5. března 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.

Debata k článku Co dokáže největší bagr na světě?


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2020 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: