Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Co dokáže největší bagr na světě?
původně vyšlo: Epocha 1905, autor —l.

Když se řekne bagr, asi vás napadne nějaký těžký pásový nebo kolový stavební stroj. Článek z roku 1905 vám představí zcela jiný bagr, který všechny pozemní bagry své doby převyšoval výkonem i velikostí.


Největší baggr světa.

Největší baggr světa byl proveden roku 1904 světovou loďařskou firmou F. Schichau ve východopruském Gdansku pro německé válečné námořnictvo za tím účelem, aby ústí řeky Jade u válečného přístavu Wilhelmshaven-u udržoval splavným pro největší nové válečné lodi.

Baggr tento je loď opatřená známým ssacím ústrojím na vybírání sypké půdy a bahna ze dna; zvláštním rýpacím ústrojím zkypří totiž půdu pod vodou a vzniklé tak bahno s pískem a kameny se čerpá potrubím do vnitra lodi. Vytěžené hmoty se ukládají v nitru lodi, která s nimi po čase zajede ke břehu a tam uloží. Její délka jest 80 m, šíře 14½ m a nosnost 4500 tun ; výkonnost jejích strojů je přes 2000 HP.

Výkon tohoto obrovského stroje je přiměřený jeho rozměrům. Jak shledáno zkouškami konanými v prosinci r. 1904, vyhrabe tento baggr za hodinu až 5000 m³ bahna nebo 3600 m³ hrubého písku. Jelikož loď tato pluje rychlostí 16 km za hodinu, je s to vytěžit z moře 24.000 m³ země za den a odvést ji na břeh, což za 250 pracovních dní do roka činí výkon 6 mill. m³.

Mohl by tedy tento stroj vyhrabat za rok příkop profilu 1 m² z jednoho konce Evropy na druhý.

Neméně pozoruhodná je též levnost jeho výkonu; 1 m³ země vyhrabané tímto baggrem stojí na místě asi 3 pfennigy, kdežto u rýpadel dřívějších stál týž výkon asi 50 pf.původ historického článku:
Epocha 1905, autor —l.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
5. března 2019Debata k článku 'Co dokáže největší bagr na světě?'

Fotoarchiv
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty:

Zajímavé odkazy: Webhosting

Chcete zde být také uvedeni? Kontaktujte nás.