Děsivá statistika únosů českých dívek a žen pro obchod s bílým masem za první republiky

rubrika: historické články / rodina, móda a životní styl, původně vyšlo: Konec bahna Prahy 1926, autor Karel Ladislav Kukla.
Československo mělo po svém vzniku řadu temných míst, zděděných ještě z dob monarchie - například únosy žen pro potřeby prostituce a otroctví. Více v článku z roku 1926.
Následující text pochází z roku 1926

Zavlékání dívěk a žen na trhy „lidského masa” z Prahy do ciziny.

Odborný list četnický pozastavuje se nad tím, jak velký počet dívek u nás záhadně zmizel, aniž by se podařilo je vůbec vypátrati. Za jediný rok zmizelo u nás více než sto dívek.

Některé kraje byly pobouřeny před časem tím, že tu záhadným způsobem zmizely hezké a mladé dívky, jakoby se země pod nimi propadla. Po čase však se na věc úplně zapomene.

Píší v onom listě: Již delší dobu sleduji v „Policejním oznamovateli” a „Ústředním policejním věstníku” zprávy o pohřešovaných dívkách, které jsou tam velmi často uveřejňovány.

Jedná se ponejvíce o dívky, případně o ženy, ve stáří do 20. roků. Odvolání těchto pátrání jest uveřejněno jen velmi málo, z čehož jest vidno, že příčina proč dívky (ženy) náhle zmizely a osud pohřešovaných zůstává zastřen rouškou tajemství, častokráte snad navždy.

Toliko v „Ústředním policejním věstníku” za rok 1924 byl uveřejněn celkem 101 případ pohřešení dívek (žen) a těchto bylo: 12 dívek ve stáří od 12 do 15 roků, 57 dívek (žen) od 15 do 20 roků, 18 dívek (žen) od 21 do 25 roků, 14 dívek (žen) od 26 do 33 roků.

V žádném z těchto případů nejedná se o dívku (ženu) slabomyslnou, nýbrž vždy o ženu zdravou a pokud byly uveřejněny též fotografie pohřešovaných, jsou to ženy hezké.

Z tohoto 101 případu pohřešovaných dívek (žen) bylo až do konce měsíce února 1925 odvoláno pouze 22 případů; zůstává tedy ještě 79 případů zmizení dívek neodvoláno a tudíž nevysvětleno.

Ovšem jest velmi mnoho případů policii nehlášených, ať už se stanou ze zloby, liknavosti či jiných důvodů. Těchto nehlášených případů je snad více než hlášených.

V časopisech vyskytují se často zprávy z cizích zemí odhalení obchodu s děvčaty. — Kam se podějí dívky pohřešované v naší republice?


Původní zdroj historického článku:
Konec bahna Prahy 1926, autor Karel Ladislav Kukla.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
21. února 2019


Diskuze k článku „Děsivá statistika únosů českých dívek a žen pro obchod s bílým masem za první republiky“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.