Co zvolit: studovaného, nebo alternativního lékaře?

původně vyšlo: Světozor 1904, autor neuveden.
I dnes jsou populární nejrůznější alternativní způsoby léčby, přírodní léčitelé a zázračné zaručeně fungující prostředky na uzdravení. Jak se na výběr lékaře dívali naši předci, o tom vám něco prozradí článek z roku 1904.


Dryáčník-doktor v Italii.

Mastičkáři, lékaři dryáčníci a lidoví doktoři zázrační existují snad na celém světě. Stejně u národů vzdělaných jako mezi divochy.

Ba, v zemích civilisace všude má vše, co jen trochu zavání pověrou a zázračností — zvláště úrodné pole k činnosti; vždyť u nás na příklad, kolik do roka doktorů-fušerů, kteří léčí bez lékařského diplomu i bez odborných vědomostí — má opletání se soudy.

Ale tím často docílen je pravý opak. Lidé na zázračného doktora jsou soudem jenom upozorněni a pokutu, jež mu uložena, na hradí obyčejně trojnásob »rozšířená« praxe. Nu, to bylo a bude vždycky.

Žádný venkovan není tak hloupý, aby na příklad své hodinky místo k hodináři nesl ke správě kováři, ale se zdravím nedělá se takových okolků a často porouchaný lidský organismus svěřuje se do správy doktoru nebo doktorce — fušerce.

Za to v zemích jiných, kde lékařů jest příliš mnoho, stává se skoro pravidelně, že i lékař diplomovaný jest nucen skrývati se za masku fušerství, chce-li býti živ. Jest tomu tak na příklad ve Francii a Italii, odkud pochází také náš obrázek.

Co zbývá posléz graduovanému lékaři, když pacienti cestu k němu nenalezli, než aby vyšel sám do ulic a hledal výživu prostřednictvím pouliční reklamy a mastičkářstvím. »Nouze naučila Dalibora housti,« praví naše pěkné přísloví a na to nalezne se dokladů dosti.

I ten lékař na našem obrázku jest jedním z nich. Vynalezl patrně nějaký universální prostředek proti kuřím okům a otlačeninám. Zdali jeho vynález opravdu za něco stojí, či jest jen šarlatánstvím, ponechme jeho svědomí; ať tak či tak, lékař vyšel se svým prostředkem na náměstí velkého města a tam, na voskovém modellu nohy, ukazuje, jak nutno s lékem zacházeti, a při tom vynáší jeho dobré vlastnosti.

I najde se jistě aspoň několik trpících, kteří při lékařově výkladu ušetří obnos za konsultaci, lékařskou poradu a rádi obětují peníz hned za lék, jenž jim hned prodává dáma, lékaře provázející.

Našim lékařům, jichž poměry ostatně v mnoha případech také nejsou skvělé, tento způsob získávání si lékařské praxe a chleba zdál by se snad přece jen trochu příliš drsným, leč — nouze železo láme — a tím lze omluviti mnoho jiných věcí, než jen výjev, jaký zachytil malíř na náměstí italského velkoměsta.


Původní zdroj historického článku:
Světozor 1904, autor neuveden.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
18. února 2019


Diskuze k článku „Co zvolit: studovaného, nebo alternativního lékaře?“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.