Co zvolit: studovaného, nebo alternativního lékaře?

rubrika: historické články / lékařství a zdraví, původně vyšlo: Světozor 1904, autor neuveden.
I dnes jsou populární nejrůznější alternativní způsoby léčby, přírodní léčitelé a zázračné zaručeně fungující prostředky na uzdravení. Jak se na výběr lékaře dívali naši předci, o tom vám něco prozradí článek z roku 1904.
Následující text pochází z roku 1904

Dryáčník-doktor v Italii.

Mastičkáři, lékaři dryáčníci a lidoví doktoři zázrační existují snad na celém světě. Stejně u národů vzdělaných jako mezi divochy.

Ba, v zemích civilisace všude má vše, co jen trochu zavání pověrou a zázračností — zvláště úrodné pole k činnosti; vždyť u nás na příklad, kolik do roka doktorů-fušerů, kteří léčí bez lékařského diplomu i bez odborných vědomostí — má opletání se soudy.

Ale tím často docílen je pravý opak. Lidé na zázračného doktora jsou soudem jenom upozorněni a pokutu, jež mu uložena, na hradí obyčejně trojnásob »rozšířená« praxe. Nu, to bylo a bude vždycky.

Žádný venkovan není tak hloupý, aby na příklad své hodinky místo k hodináři nesl ke správě kováři, ale se zdravím nedělá se takových okolků a často porouchaný lidský organismus svěřuje se do správy doktoru nebo doktorce — fušerce.

Za to v zemích jiných, kde lékařů jest příliš mnoho, stává se skoro pravidelně, že i lékař diplomovaný jest nucen skrývati se za masku fušerství, chce-li býti živ. Jest tomu tak na příklad ve Francii a Italii, odkud pochází také náš obrázek.

Co zbývá posléz graduovanému lékaři, když pacienti cestu k němu nenalezli, než aby vyšel sám do ulic a hledal výživu prostřednictvím pouliční reklamy a mastičkářstvím. »Nouze naučila Dalibora housti,« praví naše pěkné přísloví a na to nalezne se dokladů dosti.

I ten lékař na našem obrázku jest jedním z nich. Vynalezl patrně nějaký universální prostředek proti kuřím okům a otlačeninám. Zdali jeho vynález opravdu za něco stojí, či jest jen šarlatánstvím, ponechme jeho svědomí; ať tak či tak, lékař vyšel se svým prostředkem na náměstí velkého města a tam, na voskovém modellu nohy, ukazuje, jak nutno s lékem zacházeti, a při tom vynáší jeho dobré vlastnosti.

I najde se jistě aspoň několik trpících, kteří při lékařově výkladu ušetří obnos za konsultaci, lékařskou poradu a rádi obětují peníz hned za lék, jenž jim hned prodává dáma, lékaře provázející.

Našim lékařům, jichž poměry ostatně v mnoha případech také nejsou skvělé, tento způsob získávání si lékařské praxe a chleba zdál by se snad přece jen trochu příliš drsným, leč — nouze železo láme — a tím lze omluviti mnoho jiných věcí, než jen výjev, jaký zachytil malíř na náměstí italského velkoměsta.


Původní zdroj historického článku:
Světozor 1904, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
18. února 2019


Diskuze k článku „Co zvolit: studovaného, nebo alternativního lékaře?“



 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!




Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.