Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Vynález, usnadňující jednu velmi neoblíbenou domácí práci: čištění koberce

původně vyšlo: Illustrovaný svět 1904, autor neuveden.
Už naše prababičky neměly rády pracné a prašné čištění koberců. Novinku, která jim s touto domácí prací měla výrazně pomoci, vám představí historický článek z roku 1904.


Čistění koberců

Čistění koberců je zlem, na které u nás dosavade naříkají nejen pozdní spáči, které budí z ranního spánku řádění klepáčů, jimiž služky tak nemilosrdně již záhy z jitra, obyčejně v pátek a v sobotu na dvorku do koberců tepou — nýbrž i lékaři a hygienikové, již správně odůvodňují, že takovým čištěním koberců se stejně málo získává jako mnoho ztrácí.

Zárodky různých nemocí, bakterie a bacily, jimž zlíbilo se v prachu na koberci usadili, ovšem vyletí pod klepáčem služky, leč naleznou si ihned místo, kde by se znova výhodně ubytovali.

Nejsou-li okna bytů vedoucích do dvora otevřena hned, choroboplodné organismy počkají zatím, poletujíce ve vzduchu, až se tato otevrou, a pak se vrátí hezky zpět a usednou často zase na ta předešlá místa nebo prozatím odpočinou si na ploše pohovky, klavíru, a teprve když je odtamtud utěrka pečlivé hospodyně vypudí, dostanou se po svém přání do své staré vlasti — na koberec.

Posavadní čištění koberců u nás je nedostatečné. Proto vynalezl berlínský inženýr A. Serényi nový způsob, jak koberce čistiti. Děje se tak ve zvláštních k tomu zřízených »ústavech«, kde se koberce nevyklepávají, nýbrž kde se prach z nich vyssává zvláštním přístrojem, působením zhuštěného vzduchu a to tak, že prach vypuzen je z látky přímo ideálně.

Nová methoda čištění koberců, jak naším obrázkem je znázorněna, nalezla již tolik zastanců, že není snad daleka doba, kdy čištění jich nebude se díti dle starého nedokonalého systemu, ale dle methody nové, nejen moderní, ale i nejvýš hygienické.zdroj historického článku:
Illustrovaný svět 1904, autor neuveden.

datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
12. února 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Fotoarchiv

Debata k článku Vynález, usnadňující jednu velmi neoblíbenou domácí práci: čištění koberce


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: