Černý kašel za dob našich prababiček? Léčba dětí kokainem a podivným chvatem!

rubrika: historické články / lékařství a zdraví, původně vyšlo: Česká hospodyně 1901, autor neuveden.
Dnes chráníme naše děti před černým kašlem očkováním, ale za dob našich předků nic takového nebylo. Článek z roku 1901 vám popíše, jak bylo možné děti před černým kašlem chránit, jaký měla nemoc průběh a jak probíhalo léčení černého kašle. Navíc vám poradí speciální chvat, který dokázal dítěti při záchvatu dávivého černého kašle účinně pomoci.
Následující text pochází z roku 1901

Černý kašel

Černý kašel postihuje nejvíce děti mezi dobou vynikání mléčného a trvalého chrupu tedy od sedmého měsíce života do sedmého roku.

Výminečně dostanou černý kašel i kojenci neb lidé odrostlí. Podstatou nemoci jest křečovitý kašel často až čtvrt hodiny trvající. Po několikerém krátkém, rychle za sebou následujícím vydechnutí následuje dlouhé, hluboké, pískavé vdechnutí; dítě sténá.

Křečovité návaly kašle nedoslavují se bez předzvěstí. Možno zde rozeznati dvoje období. První období jest období počínajícího kataru t. j. zánětu sliznice, dýchadel a vyznačuje se rýmou, nechutí k jídlu, zmalátnělostí a netečností dítka; v krku jej škrábe, kašle a má malou horečku. Výbuchy kašle stávají se častějšími, jsou delší a stupňují se v tíživý dusivý kašel.

Dostavuje se období křečí. Děti, cílící nával, prchají do kouta pokoje, neb vyhledají si oporu, stůl, pelest neb jiný nábytek, aby oň ruce opříti mohly. Nával končí obyčejně dávením tuhého belavého slizu. Každá větší činnost svalů, jako běhání a skákání, ba dokonce jen polykání tužšího sousta stává se bezprostřední příčinou nového výbuchu. Dětí se spadnou, jsou bledé a bídně vypadají.

Po 4—6 nedělích počíná období rozvlažení. Návaly kašle jsou řidčí a mírnější a konečně úplně přestanou. Černý kašel náleží k nemocem nákažlivým, ve velkých městech vůbec nevymizí. Nejčastěji řádí černý kašel, tato katartrálicko-nervová nemoc z jara.

Bacillus, jenž jest příčinou onemocnění, není dosud objeven; pravděpodobně přenáší se vzduchem a tím také do vzduchovodů se dostává. Děti otužilé zřídka černý kašel dostanou, za to trpí jím velice děti vyhýčkané, jen v pokojích chované.

Černý kašel léčí se prostředky, jež výbuchy kašle zamezují, jsou to jedy: atropin, kokain, morfium a j., jež arciť jen lékař může předepsati.

Nicméně jest prostředek zcela jednoduchý, jenž utrpení dítěte velice zmírní a ten jest:

Matka neb jiná osoba položí dítěti při blížícím se návalu jednu ruku na čelo a lehce mu hlavou nazpět ohne, palec druhé ruky zatne mu za přední zuby dolní čelisti a táhne za ní, kdežto ostatními čtyřmi prsty, jež bradu podjímají, tuto ku předu a dolů ohýbá.

Tato snadno proveditelná pomoc skytne trpícímu dítěti velikého ulehčení a ono přichází pak samo pomoci vyhledávati, jakmile cítí blížící se nával.


Původní zdroj historického článku:
Česká hospodyně 1901, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
7. února 2019


Diskuze k článku „Černý kašel za dob našich prababiček? Léčba dětí kokainem a podivným chvatem!“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.