Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Má zelená barva blahodárný vliv na náš zrak?

původně vyšlo: Česká hospodyně 1901, autor neuveden.
Často říká, že má zelená barva pozitivní vliv na naše oči. Je to ale skutečně pravda? To vám prozradí náš historický článek z roku 1901.


Zelená barva a oči.

Ještě dosud jsou rozšířeny různé náhledy o prospěšnosti té či oné barvy pro očí; brzy odporučují se brejle modré, brzy zelené neb šedé.

Zvláštního ocenění těší se u obecného lidu barva zelená, v níž vidí prostředek k posílení zraku.

Shledáváme se se zelenými stínítky na lampy a jinými ochrannými prostředky očí zelené barvy a také na oči choří rádi zdržují se venku, kde poskytuje se jim možnost pohledu na travnaté koberce luční neb na lesy.

Ale jak dokazuje prof. Dr. Magnus v jistém lékařském časopise, jest to všecko jen klam, jemuž jsme uvykli.

Jest známo, že pohled na předměty vzdálené oko posiluje, kdežto pohled na předměty blízké je unavuje a to proto, že k pozorování těchto musí se čočka oční vypnouti, kdežto při pozorování předmětů vzdálených zůstává v přirozeném vypnutí.

Pocit zotavení očí, jenž dostavuje se po pozorování velkých zelených ploch a vzdálených lesů, hladiny velkých vod atd. není výsledkem působení barvy zelené, nýbrž právě jen působení hledění do dálky.zdroj historického článku:
Česká hospodyně 1901, autor neuveden.

datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
28. února 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.Debata k článku 'Má zelená barva blahodárný vliv na náš zrak?'


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: