Soutěž o nejlehčí plesové šaty

rubrika: historické články / rodina, móda a životní styl, původně vyšlo: Česká hospodyně 1909, autor neuveden.
Zajímá vás, kolik na přelomu minulého století vážily dámské společenské šaty a jak mezi sebou dámy soutěžily, která je bude mít lehčí? Přesně to se můžete dozvědět z našeho historického článku z roku 1909.
Následující text pochází z roku 1909

Váha ženských šatů.

Touha vše přetrumfnouti přiměla dámy k velké vynalézavosti při hledání lehkých oděvů a docílené výsledky v tomto směru jsou velmi zajímavé.

Dospělo se až tam, že dáma s muselinovou sukní o váze 550 gr., spodní sukní o váze 400 gr., prádlem o váze 780 gramů, kloboukem o váze 340 gramů a s ostatními drobnostmi toiletními úhrnné váhy na sobě nese jen něco málo přes 2¼ kg.

Lékař odborník v anglickém denníku Daily Telegraph zjistil, že váha oděvu průměrně urostlé dámy nemá býti větší než 5 kg a že v létě dá se dobře zmenšit na polovičku. Ano lze prý i menší váhy dosáhnouti.

Muselinové šaty z nejtenšího a nejjemnějšího indického mulu nebo mušelínového hedvábí, ozdobené lehkým vyšíváním, neváží mnohem víc než 340 gramů. Spodnička z japonského hedvábí není také těžší jako váha ostatních příslušností garderoby dle toho, jsou-li z šifonu nebo z hedvábí.

Lehký letní korset neváží více než 125 gramů. Takovou váhu může mít lehký letní klobouk. Vše to dohromady neváží víc než 2¼ kg.

Zajímavo je, že dámy z doby direktoria, které naše dámy v mnohém ohledu hledí napodobit, docílily v toiletách umenšení váhy mnohem značnější než uvedeno. Tak je známo o paní Tallienové, že se dostavila na ples v úboru o váze 560 gramů: měla na sobě dvoje docela lehké gázové šaty, něco šperků a pár sandálů z hedvábí. Paní Tallienová byla ovšem brzo napodobena a po dlouhou dobu bylo v pařížských salonech modou šatit se co nejlehčeji.

Ba dokonce byly vypisovány ceny pro dámy nejlehčeji oblečené; ve zvláštní světnici k vážení musily dáti dámy o cenu se ucházející, svou toiletu zvážit.


Původní zdroj historického článku:
Česká hospodyně 1909, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
21. ledna 2019


Diskuze k článku „Soutěž o nejlehčí plesové šaty“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.