Naše projekty:   Obchod.Bejvávalo.cz  —  originální samolepky na stěnu Pieris.cz  —  magazín Příroda.cz  —  efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Soutěž o nejlehčí plesové šaty

původně vyšlo: Česká hospodyně 1909, autor neuveden.
Zajímá vás, kolik na přelomu minulého století vážily dámské společenské šaty a jak mezi sebou dámy soutěžily, která je bude mít lehčí? Přesně to se můžete dozvědět z našeho historického článku z roku 1909.


Váha ženských šatů.

Touha vše přetrumfnouti přiměla dámy k velké vynalézavosti při hledání lehkých oděvů a docílené výsledky v tomto směru jsou velmi zajímavé.

Dospělo se až tam, že dáma s muselinovou sukní o váze 550 gr., spodní sukní o váze 400 gr., prádlem o váze 780 gramů, kloboukem o váze 340 gramů a s ostatními drobnostmi toiletními úhrnné váhy na sobě nese jen něco málo přes 2¼ kg.

Lékař odborník v anglickém denníku Daily Telegraph zjistil, že váha oděvu průměrně urostlé dámy nemá býti větší než 5 kg a že v létě dá se dobře zmenšit na polovičku. Ano lze prý i menší váhy dosáhnouti.

Muselinové šaty z nejtenšího a nejjemnějšího indického mulu nebo mušelínového hedvábí, ozdobené lehkým vyšíváním, neváží mnohem víc než 340 gramů. Spodnička z japonského hedvábí není také těžší jako váha ostatních příslušností garderoby dle toho, jsou-li z šifonu nebo z hedvábí.

Lehký letní korset neváží více než 125 gramů. Takovou váhu může mít lehký letní klobouk. Vše to dohromady neváží víc než 2¼ kg.

Zajímavo je, že dámy z doby direktoria, které naše dámy v mnohém ohledu hledí napodobit, docílily v toiletách umenšení váhy mnohem značnější než uvedeno. Tak je známo o paní Tallienové, že se dostavila na ples v úboru o váze 560 gramů: měla na sobě dvoje docela lehké gázové šaty, něco šperků a pár sandálů z hedvábí. Paní Tallienová byla ovšem brzo napodobena a po dlouhou dobu bylo v pařížských salonech modou šatit se co nejlehčeji.

Ba dokonce byly vypisovány ceny pro dámy nejlehčeji oblečené; ve zvláštní světnici k vážení musily dáti dámy o cenu se ucházející, svou toiletu zvážit.


Původní zdroj historického článku:
Česká hospodyně 1909, autor neuveden.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
21. ledna 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2021 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.