Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Historická ponorka, inspirovaná knihami Julese Verna
původně vyšlo: Illustrovaný svět 1903, autor neuveden.

Ponorky bývaly už od svých začátků konstruovány hlavně k vojenským účelům. Jak vám ale ukáže náš historický článek z roku 1903, tak už tehdy vznikaly i zajímavé a čistě vědecké civilní výzkumné ponorky.


Professora Pina nový člun podmořský.

Nedávný náš článek o ruském Nautilovi oživil zajisté ve čtenáři vzpomínky na první jeho robinsoniády a verniády — lak úchvatné a milé zvláště věku mladému.

A co říci, že ponenáhlu i nejsmělejší fantasie o kapitánu Nemovi a lodi Nautilu stává se skutečností! . . .

Tak vynalezena nyní v Italii nová loď podmořská, která co do podoby nezadá si nikterak s nejfantastičtější kombinací Verneovou. Loď ta slouží k podnikání výzkumných cest hluboko, až na dno mořské za účely vědeckými, zvláště pak ku pátrání po ztroskotaných lodích a lovení předmětů z nich.

Loď jest ovšem úplně uzavřena, zbudována z pevné ocele a opatřena zvláštními železnými chapadly na zachytávání věcí pod vodou. Na dně člunu umístěné kolo umožňuje libovolný pohyb lodi.

Okny s tlustými skly možno vrhati nejostřejší denní světlo daleko do okolí, a zachytiti způsobem tím fotograficky obvod až 200 metrů. Vynálezce lodi té, dlouhé 9 m. a široké 5 m, professor Pino, konal s ní zvláštní veřejnou zkoušku v přístavu Janovském.

Ponořen na dno moře zvláštní člun, jenž podmořskou lodí Pinovou během pouhých pěti minut zase na světlo vytažen.původ historického článku:
Illustrovaný svět 1903, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
13. ledna 2019Debata k článku 'Historická ponorka, inspirovaná knihami Julese Verna'
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty:

Zajímavé odkazy: Webhosting

Chcete zde být také uvedeni? Kontaktujte nás.