Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Jaký vybrat vánoční stomek a jak ho ozdobit podle našich prababiček?

původně vyšlo: Hvězda čsl. paní a dívek 1929, autorka Vlasta.
Jaký strom tradičně patří k českým Vánocům a jak ho kdysi zdobily naše prababičky? Odpovědi na tyto otázky vám prozradí historický článek z roku 1929.


Vánoční stromek.

Byť by celý téměř rok pohyboval se náš život v mezích reelnosti — v posledním měsíci v roce — v prosinci, obestřeni jsme kouzlem vánoční poesie.

Vždyť je tak nesnadno ubrániti se tomu, neboť nálada vánoční vane na nás odevšad, hledí na nás z výkladních skříni obchodů, z dětských oček, z obličejů dospělých a silou neodolatelnou nutí nás ke koupi dárků a především — ke koupi vánočního stromku.

Jaké by to byly vánoce, zejména kde jsou malé dětí, bez vánočního stromku? Vždyť ten je vlastně doplňkem štědrovečerní slavnosti — je milou a hřejivou vzpomínkou nám, dospělým — a sladkou radostí dětí.

Obvyklým stromkem vánočním je smrkový stromeček, není sice tak uhlazený jako stromek jedlový, ale je levnější a dětem vykoná tu damou službu, neboť jim nezáleží, je-li to smrček nebo jedlička, jim jde hlavně o to, aby stromek byl hodně vysoký, moc hezký, aby těch sladkostí na něm bylo co možno nejvíce a aby na sobě nesl pečeť nebes.

Proto, strojíme-li stromek dětem, tedy co možno rozmanitý — děti mají rády pestrost a barevnost a třpytivé, lesknoucí se věci. Všechny těžší věci, jako jablka, pomeranče a mandarinky zavěsíme nejdříve na větve spodní, a to co nejblíže ke kmeni. Tytéž věci můžeme zavěsiti i na další horní větve, ale zase jen ke kmeni — tím stromek jaksi upevníme a zatížíme. Ostatní lehčí věci rozvěsíme střídavě po větvích, ale ne toho rozvěsit zase tolik, až by se větve stromku pod tibou mnoha věd ohýbaly a pokazily tím nadobro vzhled stromku. Třpytivé věci dáváme navrch a na každou větévku hodně světla, aby při osvětlení stromek jen zářil.

K zavěšování cukroví upotřebí se všechny zbylé kousky zlatých a stříbrných nitek, bavlnek a pod. Velmi pěkně působí stromek ozdobený pouze v barvě stříbrné a bílé, která se v zeleni větví velmi hezky vyjímá. K tomu účelu hodí se sněhové cukroví nebo čokoládové kousky balené ve stříbřitém staniolu, bonbony V bílém papíru nebo staniolu s třásněmi, sněhové šišky a koule z vaty, obé arabskou gumou natřené a práškem a jemnými krystalky kamence posypané, vše na bílých nitkách zavěšené a bílými svíčkami doplněné. Co radosti způsobí dětem takový vánoční stromek, dovede si každý představiti.

Nejkrásnější ze všech stromků bude stříbrná jedlička, s bohatými větvičkami barvy stříbřitě modravé, příjemné vůně jedlové. Je ovšem drahá a rozhodně se nevyplácí kupovali ji snad dětem těm postačí prostý smrček anebo obyčejná jedlička.

Ale kdo z dospělých chtěl by míti ve svém bytě stromek, ať nelituje několika korun a rozhodne se pro stříbrnou jedličku nebo stříbrný smrček, a zasadí si takový strome kdo ozdobného, vkusného květináče, třeba piskem vyplněného a mechem nebo papírem pokryje povrch písku.

Tyto a jiné vzácné jehličnaté stromky jsou bohaté již svými huňatými větévkami, proto odpadá zde všechno krášleni, jedinou ozdobou mohou býti bílé svíce.

Cukroví a ostatní sladkosti, které jsme na stromek chystali, srovnáme na mísy a z nich nejen mísáme, ale i nabízíme. Také malý stromek borovičky není špatný — může nekrášlený, tak jak je pouze světly ozářený, nebo ozdobený malými mandarinky, zavěšenými na stromku nestejně dlouhými lesklými nitkami, doplněnými třeba svícemi v barvě mandarínků.

Má-li kdo doma několik drobnůstek z jemného porculánu, umě lecké věcičky, jako jsou na př. ptáčci, motýli brouci a pod. z rosenthalského porculánu, může ozdobiti stromek těmito věcmi — přiváže je pevně k větvičkám nebo ku pni a ozáří stromek barevnými svícemi. Celek působí velmi dekorativně.

Vůbec je celá řada možností, jak okrášli ti vánoční stromek. Hlavně dbáti, aby celková úprava takového stromku byla vkusná a působila pěkným dojmem. Vyvarujme se všech zbytečností, které činí dojem přeplácanosti a pamatujme, že jednoduše vypravená věc působ vždy pěkně.

Tedy, mnoho zdaru a bohatého Ježíška!zdroj historického článku:
Hvězda čsl. paní a dívek 1929, autorka Vlasta.

datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
23. prosince 2018


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.Debata k článku 'Jaký vybrat vánoční stomek a jak ho ozdobit podle našich prababiček?'Fotoarchiv
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: