Jaký vybrat vánoční stomek a jak ho ozdobit podle našich prababiček?

původně vyšlo: Hvězda čsl. paní a dívek 1929, autorka Vlasta.
Jaký strom tradičně patří k českým Vánocům a jak ho kdysi zdobily naše prababičky? Odpovědi na tyto otázky vám prozradí historický článek z roku 1929.


Vánoční stromek.

Byť by celý téměř rok pohyboval se náš život v mezích reelnosti — v posledním měsíci v roce — v prosinci, obestřeni jsme kouzlem vánoční poesie.

Vždyť je tak nesnadno ubrániti se tomu, neboť nálada vánoční vane na nás odevšad, hledí na nás z výkladních skříni obchodů, z dětských oček, z obličejů dospělých a silou neodolatelnou nutí nás ke koupi dárků a především — ke koupi vánočního stromku.

Jaké by to byly vánoce, zejména kde jsou malé dětí, bez vánočního stromku? Vždyť ten je vlastně doplňkem štědrovečerní slavnosti — je milou a hřejivou vzpomínkou nám, dospělým — a sladkou radostí dětí.

Obvyklým stromkem vánočním je smrkový stromeček, není sice tak uhlazený jako stromek jedlový, ale je levnější a dětem vykoná tu damou službu, neboť jim nezáleží, je-li to smrček nebo jedlička, jim jde hlavně o to, aby stromek byl hodně vysoký, moc hezký, aby těch sladkostí na něm bylo co možno nejvíce a aby na sobě nesl pečeť nebes.

Proto, strojíme-li stromek dětem, tedy co možno rozmanitý — děti mají rády pestrost a barevnost a třpytivé, lesknoucí se věci. Všechny těžší věci, jako jablka, pomeranče a mandarinky zavěsíme nejdříve na větve spodní, a to co nejblíže ke kmeni. Tytéž věci můžeme zavěsiti i na další horní větve, ale zase jen ke kmeni — tím stromek jaksi upevníme a zatížíme. Ostatní lehčí věci rozvěsíme střídavě po větvích, ale ne toho rozvěsit zase tolik, až by se větve stromku pod tibou mnoha věd ohýbaly a pokazily tím nadobro vzhled stromku. Třpytivé věci dáváme navrch a na každou větévku hodně světla, aby při osvětlení stromek jen zářil.

K zavěšování cukroví upotřebí se všechny zbylé kousky zlatých a stříbrných nitek, bavlnek a pod. Velmi pěkně působí stromek ozdobený pouze v barvě stříbrné a bílé, která se v zeleni větví velmi hezky vyjímá. K tomu účelu hodí se sněhové cukroví nebo čokoládové kousky balené ve stříbřitém staniolu, bonbony V bílém papíru nebo staniolu s třásněmi, sněhové šišky a koule z vaty, obé arabskou gumou natřené a práškem a jemnými krystalky kamence posypané, vše na bílých nitkách zavěšené a bílými svíčkami doplněné. Co radosti způsobí dětem takový vánoční stromek, dovede si každý představiti.

Nejkrásnější ze všech stromků bude stříbrná jedlička, s bohatými větvičkami barvy stříbřitě modravé, příjemné vůně jedlové. Je ovšem drahá a rozhodně se nevyplácí kupovali ji snad dětem těm postačí prostý smrček anebo obyčejná jedlička.

Ale kdo z dospělých chtěl by míti ve svém bytě stromek, ať nelituje několika korun a rozhodne se pro stříbrnou jedličku nebo stříbrný smrček, a zasadí si takový strome kdo ozdobného, vkusného květináče, třeba piskem vyplněného a mechem nebo papírem pokryje povrch písku.

Tyto a jiné vzácné jehličnaté stromky jsou bohaté již svými huňatými větévkami, proto odpadá zde všechno krášleni, jedinou ozdobou mohou býti bílé svíce.

Cukroví a ostatní sladkosti, které jsme na stromek chystali, srovnáme na mísy a z nich nejen mísáme, ale i nabízíme. Také malý stromek borovičky není špatný — může nekrášlený, tak jak je pouze světly ozářený, nebo ozdobený malými mandarinky, zavěšenými na stromku nestejně dlouhými lesklými nitkami, doplněnými třeba svícemi v barvě mandarínků.

Má-li kdo doma několik drobnůstek z jemného porculánu, umě lecké věcičky, jako jsou na př. ptáčci, motýli brouci a pod. z rosenthalského porculánu, může ozdobiti stromek těmito věcmi — přiváže je pevně k větvičkám nebo ku pni a ozáří stromek barevnými svícemi. Celek působí velmi dekorativně.

Vůbec je celá řada možností, jak okrášli ti vánoční stromek. Hlavně dbáti, aby celková úprava takového stromku byla vkusná a působila pěkným dojmem. Vyvarujme se všech zbytečností, které činí dojem přeplácanosti a pamatujme, že jednoduše vypravená věc působ vždy pěkně.

Tedy, mnoho zdaru a bohatého Ježíška!


Původní zdroj historického článku:
Hvězda čsl. paní a dívek 1929, autorka Vlasta.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
23. prosince 2018


Diskuze k článku „Jaký vybrat vánoční stomek a jak ho ozdobit podle našich prababiček?“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Obchod.Bejvávalo.cz
podpoříte chod našeho serveru
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.