Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Automobil jako symbol sblížení indiánského náčelníka Geronima s novou Amerikou
původně vyšlo: Světozor 1908, autor neuveden.

Na začátku nelítostná válka náčelníka Apačů Geronima s osadníky, která ale nakonec vedla v jisté smíření s novou situací. Více vám k tomu prozradí článek z roku 1908.


Vítězství kultury.

Starý nepřítel bělochů, nedávno v zajetí na pevnosti Fort Sill v Novém Mexiku zemřevší náčelník Apachů Geromino, jehož celý jinošský i mužský život byl jediným řetězem bojů proti nenáviděným bílým vetřelcům, konečně vida marnost svého počínání „odhodil tomahavk, zakopal válečnou sekeru a přijal dýmku míru“, jak zní přistoupení k míru v lidomluvě indiánské, úplně zkrotí a přijal z rukou vlády americké amnestii a doživotní výminek.

Nepohrdl potom už ani nejmodernějšími vynálezy „bílých dáblů“ a účastní se časem i vyjížďky automobilové po nekonečných prériích, po nichž se předci jeho volně proháněli.

Vidíme jej ve válečném odění v průvodu tří rodáku na auto — jednoho z nich dokonce v úloze chauffeura — obrázek groteskní, ale jistě nikoli veselý.



původ historického článku:
Světozor 1908, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
20. prosince 2018



Debata k článku 'Automobil jako symbol sblížení indiánského náčelníka Geronima s novou Amerikou'





Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.



Naše další projekty:

Zajímavé odkazy: Webhosting

Chcete zde být také uvedeni? Kontaktujte nás.