Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Automobil jako symbol sblížení indiánského náčelníka Geronima s novou Amerikou

původně vyšlo: Světozor 1908, autor neuveden.
Na začátku nelítostná válka náčelníka Apačů Geronima s osadníky, která ale nakonec vedla v jisté smíření s novou situací. Více vám k tomu prozradí článek z roku 1908.


Vítězství kultury.

Starý nepřítel bělochů, nedávno v zajetí na pevnosti Fort Sill v Novém Mexiku zemřevší náčelník Apachů Geromino, jehož celý jinošský i mužský život byl jediným řetězem bojů proti nenáviděným bílým vetřelcům, konečně vida marnost svého počínání „odhodil tomahavk, zakopal válečnou sekeru a přijal dýmku míru“, jak zní přistoupení k míru v lidomluvě indiánské, úplně zkrotí a přijal z rukou vlády americké amnestii a doživotní výminek.

Nepohrdl potom už ani nejmodernějšími vynálezy „bílých dáblů“ a účastní se časem i vyjížďky automobilové po nekonečných prériích, po nichž se předci jeho volně proháněli.

Vidíme jej ve válečném odění v průvodu tří rodáku na auto — jednoho z nich dokonce v úloze chauffeura — obrázek groteskní, ale jistě nikoli veselý.zdroj historického článku:
Světozor 1908, autor neuveden.

datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
20. prosince 2018


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Debata k článku Automobil jako symbol sblížení indiánského náčelníka Geronima s novou Amerikou


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: