Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Víte, že vánoční stromy republiky jsou původně humanitární sbírka pro děti?

původně vyšlo: Hvězda čsl. paní a dívek 1929, autor neuveden.
Rozsvícené vánoční stromy na náměstích dnes pokládáme za tradiční součást výzdoby našich měst. Původně ale šlo především o humanitární sbírku, kterou na pomoc chudým a nešťastným dětem uspořádal spisovatel Rudolf Těsnohlídek s přáteli. Článek vám přiblíží, jak to se stromem republiky vypadalo v roce 1929.


Vánoční strom republiky.

Česká zemská komise pro péči o mládež postavila o minulých vánocích v 61 místech »vánoční stromy republiky«.

Krásné, vysoké jedle, slavnostně ozářené, měly připamatovat každému z nás opuštěné, v bídě žijící a nemocné děti, jimž štědrá ruka může připravit šťastné okamžiky obdarováním.

O vánocích minulého roku bylo darováno do pokladniček, umístěných pod stromy. 390.000 Kč, jen v Praze Kč 140.000. Kolik set nebohých děti bylo obdarováno, ošaceno, podpořeno, kolika opuštěným dětem byla touto pomocí poskytnuta nejnutnější péče!

Vy všichni, kdož máte svůj domov, staráte se o své děti, a jste štastni, že jim můžete opatřit, co potřebují, zastavte se před stromem dobrodiní, a dejte sebe méně, ale neodcházejte s uzavřenou dlaní!zdroj historického článku:
Hvězda čsl. paní a dívek 1929, autor neuveden.

datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
19. prosince 2018


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.Debata k článku 'Víte, že vánoční stromy republiky jsou původně humanitární sbírka pro děti?'


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: