Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Víte, že vánoční stromy republiky jsou původně humanitární sbírka pro děti?

původně vyšlo: Hvězda čsl. paní a dívek 1929, autor neuveden.
Rozsvícené vánoční stromy na náměstích dnes pokládáme za tradiční součást výzdoby našich měst. Původně ale šlo především o humanitární sbírku, kterou na pomoc chudým a nešťastným dětem uspořádal spisovatel Rudolf Těsnohlídek s přáteli. Článek vám přiblíží, jak to se stromem republiky vypadalo v roce 1929.


Vánoční strom republiky.

Česká zemská komise pro péči o mládež postavila o minulých vánocích v 61 místech »vánoční stromy republiky«.

Krásné, vysoké jedle, slavnostně ozářené, měly připamatovat každému z nás opuštěné, v bídě žijící a nemocné děti, jimž štědrá ruka může připravit šťastné okamžiky obdarováním.

O vánocích minulého roku bylo darováno do pokladniček, umístěných pod stromy. 390.000 Kč, jen v Praze Kč 140.000. Kolik set nebohých děti bylo obdarováno, ošaceno, podpořeno, kolika opuštěným dětem byla touto pomocí poskytnuta nejnutnější péče!

Vy všichni, kdož máte svůj domov, staráte se o své děti, a jste štastni, že jim můžete opatřit, co potřebují, zastavte se před stromem dobrodiní, a dejte sebe méně, ale neodcházejte s uzavřenou dlaní!


Původní zdroj historického článku:
Hvězda čsl. paní a dívek 1929, autor neuveden.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
19. prosince 2018


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Debata k článku Víte, že vánoční stromy republiky jsou původně humanitární sbírka pro děti?


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: