Rýma
Proti rýmě jednoduchým a dobrým prostředkem je methoda, které již r. 1841 angličan Williams s dobrým výsledkem používal, potkávaje se vždy s dobrým výsledkem.
Methoda ta pozůstává ve vysušování katarhu. Williams během rýmy nepožil po 24 hodin nižádné tekutiny a tak ušel nejen zhoršení katarrhu, kterému dosud vysazen byl, ale i výtok z nosu znatelně ustal.
Tak počínal si Williams ještě dalších 24 hodin a tak se rýmy sprostil. Ještě důležitějším je, že nenásledoval žádný kašel, jako stávalo se mu dříve a veškeré bolesti katarrhální zmizely.
Této na sobě vyzkoušené kury užíval Williams i při svých nemocných. Jako stravu nařídil chléb, moučníky, zeleniny, ryby (bělice) a sušené ovoce. Někdy změnil dietu jen potud, že nesměl nemocný žádné tekutiny požiti.
Úplná zdrženlivost je sice nejpůsobivější, avšak není dobrému výsledku na překážku požití lžice čaje nebo mléka k snídaní a malé sklenice vody na noc.
Velkou výhodu methody této spatřoval Williams v tom, že nemocného v zaměstnání jeho neruší a že může nemocný i pokoj opustiti. Naopak, jestliže se dobře ustrojí, aby uchránil se před novým nachlazením, podporuje pohyb na zdravém vzduchu léčení.
Léčením takovýmto mizí nejen obtěžující a nepříjemný výtok z nosu, ale lze tím předejiti nebezpečné komplikaci zánětu středního ucha, který často nastává vniknutím výtoku do dutiny bubínkové při smrkání.
Bezpodmínečně nutným jest, abychom hned při počátku choroby nepožívali tekutin.
Tím nedostaví se také žízeň, která obyčejně rýmu provází. Jako zvláštní dieta odporučuje k snídaní míchaná vejce s houskou, v poledne se polévka jednoduše vynechá.
Malá sklenička vody neb červeného vína se dovoluje, večer pak jen lžíce. Ježto chuť při rýmě beztoho značně je zmenšena, můžeme tuto dietu po dva dny zachovati, třetího dne pak můžeme se vrátiti k své obyčejné stravě.
témata článku:
Diskuze k článku „Lékař radí, jak i bez léků úspěšně vyléčit rýmu“