Lékař radí, jak i bez léků úspěšně vyléčit rýmu

rubrika: historické články / lékařství a zdraví, původně vyšlo: Česká hospodyně 1903, autor V. E. Ž.
Trápí vás rýma? Zkuste se sami doma vyléčit zajímavou a účinnou metodou doktora Williamse, kterou vám popíše historický článek z roku 1903.
Následující text pochází z roku 1903

Rýma

Proti rýmě jednoduchým a dobrým prostředkem je methoda, které již r. 1841 angličan Williams s dobrým výsledkem používal, potkávaje se vždy s dobrým výsledkem.

Methoda ta pozůstává ve vysušování katarhu. Williams během rýmy nepožil po 24 hodin nižádné tekutiny a tak ušel nejen zhoršení katarrhu, kterému dosud vysazen byl, ale i výtok z nosu znatelně ustal.

Tak počínal si Williams ještě dalších 24 hodin a tak se rýmy sprostil. Ještě důležitějším je, že nenásledoval žádný kašel, jako stávalo se mu dříve a veškeré bolesti katarrhální zmizely.

Této na sobě vyzkoušené kury užíval Williams i při svých nemocných. Jako stravu nařídil chléb, moučníky, zeleniny, ryby (bělice) a sušené ovoce. Někdy změnil dietu jen potud, že nesměl nemocný žádné tekutiny požiti.

Úplná zdrženlivost je sice nejpůsobivější, avšak není dobrému výsledku na překážku požití lžice čaje nebo mléka k snídaní a malé sklenice vody na noc.

Velkou výhodu methody této spatřoval Williams v tom, že nemocného v zaměstnání jeho neruší a že může nemocný i pokoj opustiti. Naopak, jestliže se dobře ustrojí, aby uchránil se před novým nachlazením, podporuje pohyb na zdravém vzduchu léčení.

Léčením takovýmto mizí nejen obtěžující a nepříjemný výtok z nosu, ale lze tím předejiti nebezpečné komplikaci zánětu středního ucha, který často nastává vniknutím výtoku do dutiny bubínkové při smrkání.

Bezpodmínečně nutným jest, abychom hned při počátku choroby nepožívali tekutin.

Tím nedostaví se také žízeň, která obyčejně rýmu provází. Jako zvláštní dieta odporučuje k snídaní míchaná vejce s houskou, v poledne se polévka jednoduše vynechá.

Malá sklenička vody neb červeného vína se dovoluje, večer pak jen lžíce. Ježto chuť při rýmě beztoho značně je zmenšena, můžeme tuto dietu po dva dny zachovati, třetího dne pak můžeme se vrátiti k své obyčejné stravě.


Původní zdroj historického článku:
Česká hospodyně 1903, autor V. E. Ž.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
11. prosince 2018


Diskuze k článku „Lékař radí, jak i bez léků úspěšně vyléčit rýmu“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nejčtenější články
za posledních 30 dní

Nákupem na Hapík.cz
podpoříte chod našeho serveru
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.