Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Jak firma Laurin a Klement získala monopol v Černé Hoře a jaká speciální auta kvůli tomu vyrobila?

původně vyšlo: Světozor 1908, autor neuveden.
České automobily měly ve světě vždy velmi dobrou pověst. Jeden z obchodních úspěchů mladoboleslavské automobilky Laurin & Klement - předchůdce dnešní Škody - vám popíše historický článek z roku 1908.


Černohorské automobilní vozy Laurin a Klement.

Mezi černohorskou vládou a českou akciovou společností Laurin a Klement v Mladé Boleslavi uzavřena smlouva, kterouž se jmenovaná firma zavázala zavésti ve vlastní režii a za státní subvence černohorské automobilní poštovní službu na Černé Hoře.

Touto smlouvou byl zajištěn firmě Laurin a Klement monopol veřejné dopravy automobilní v knížetství černohorském. Smlouva jest platná pro dobu 15 let a má za účel zrychlení dopravy mezi Černou Horou a rakouským přístavem Kotorem se strany jedné, mezi jednotlivými městy černohorskými jako Cetinjí, Nikšičem, Podgoricou a Plavnicou se strany druhé.

Kromě firmy Laurin a Klement ucházela se celá řada jiných firem, zvláště italských, o tento monopol, bylo však rozhodnuto ve prospěch českého výrobku. Tyto automobily byly firmou Laurin a Klement v předepsané lhutě zhotoveny a před několika dny drahou na Černou Horu poslány.

Vozy tyto vzbudily veliký zájem, jsou to automobily zcela zvláštní konstrukce, neboť na křivých a úzkých cestách Černé Hory by jízda s obyčejným nákladním vozem vůbec možna nebyla.

Přílišná vzdálenost os a možnost předních kol, jen na větším prostranství se s vozem zatočiti, tvořily ty překážku v četných zatáčkách, kterou by ani několikerým couváním nebylo lze překonati ; s tím firma Laurin a Klement při konstrukci vozů musila počítati i sestrojila vozy zcela nového typu sblížených os, posunutých zadních kol ku předu a položení sedadla řidičova přímo nad skříní motorovou.

Černohorské vozy Laurin a Klement představují nanejvýše zajímavou konstrukční novinku.zdroj historického článku:
Světozor 1908, autor neuveden.

datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
21. listopadu 2018


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Fotoarchiv

Debata k článku Jak firma Laurin a Klement získala monopol v Černé Hoře a jaká speciální auta kvůli tomu vyrobila?


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: