Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Potravinová alergie v době před víc jak sto lety?
původně vyšlo: Česká hospodyně 1905, autor neuveden.

Také si myslíte, že alergii na jídlo přinesla až dnešní moderní doba? V tom případě vás určitě překvapí článek z roku 1905, popisující dva tehdejší případy potravinové alergie u dětí.


Odpor proti vejcím.

Prazvláštní případ odporu proti vejcím, byť i v nejmenším množství, čteme v časopise „Der Hausdoktor“ („Domácí lékař“).

Dvě děti, bratra sestra, 12 a 13 let staré onemocněli, třeba sebe menší část vajec požili. Nejen vaječné pokrmy nýbrž i pečínky a omáčky se žloutkem připravené, způsobily dětem bolesti a nevolnost. Dokonce, kdyby jen lžice od vajec vnořena byla do pokrmu pro děti, již onemocnění bylo patrno.

Sluší podotknouti, že děti nikdy o tom nezvěděly, zda se jim vejce do pokrmu přidalo a nemohlo se zde jednati o nějakou předpojatost. Tento odpor proti vejcím objevil se u dětí v nejútlejším mládi a oba rodiče vůbec žádnou vadou zažívacích ústrojů netrpěli.

Onemocnění jeví se všeobecnou nevolností, horečkou a bolením hlavy, po čemž následuje zvrácení, načež děti rychle se zotaví. Horší je průběh bez zvrácení; děti dostanou pak na těle puchýřky, jež teprve po několika dnech se zahojí, bolení hlavy a horečka trvají však déle.

Podotýkáme, že obě děti jsou náchylny nastuzení a na své stáří jsou slabé. Jest zajímavo zvěděti, zda podobný případ i jinde se stal.původ historického článku:
Česká hospodyně 1905, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
22. listopadu 2018Debata k článku 'Potravinová alergie v době před víc jak sto lety?'

Fotoarchiv
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty:

Zajímavé odkazy: Webhosting

Chcete zde být také uvedeni? Kontaktujte nás.