Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Potravinová alergie v době před víc jak sto lety?

původně vyšlo: Česká hospodyně 1905, autor neuveden.
Také si myslíte, že alergii na jídlo přinesla až dnešní moderní doba? V tom případě vás určitě překvapí článek z roku 1905, popisující dva tehdejší případy potravinové alergie u dětí.


Odpor proti vejcím.

Prazvláštní případ odporu proti vejcím, byť i v nejmenším množství, čteme v časopise „Der Hausdoktor“ („Domácí lékař“).

Dvě děti, bratra sestra, 12 a 13 let staré onemocněli, třeba sebe menší část vajec požili. Nejen vaječné pokrmy nýbrž i pečínky a omáčky se žloutkem připravené, způsobily dětem bolesti a nevolnost. Dokonce, kdyby jen lžice od vajec vnořena byla do pokrmu pro děti, již onemocnění bylo patrno.

Sluší podotknouti, že děti nikdy o tom nezvěděly, zda se jim vejce do pokrmu přidalo a nemohlo se zde jednati o nějakou předpojatost. Tento odpor proti vejcím objevil se u dětí v nejútlejším mládi a oba rodiče vůbec žádnou vadou zažívacích ústrojů netrpěli.

Onemocnění jeví se všeobecnou nevolností, horečkou a bolením hlavy, po čemž následuje zvrácení, načež děti rychle se zotaví. Horší je průběh bez zvrácení; děti dostanou pak na těle puchýřky, jež teprve po několika dnech se zahojí, bolení hlavy a horečka trvají však déle.

Podotýkáme, že obě děti jsou náchylny nastuzení a na své stáří jsou slabé. Jest zajímavo zvěděti, zda podobný případ i jinde se stal.zdroj historického článku:
Česká hospodyně 1905, autor neuveden.

datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
22. listopadu 2018


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Debata k článku Potravinová alergie v době před víc jak sto lety?


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: