Řemeslníci v Praze

rubrika: historické články / rodina, móda a životní styl, původně vyšlo: Český svět 1907, autor neuveden.
Máte pocit, že z měst mizí drobní řemeslníci? Podobný pocit měli obyvatelé Prahy už v roce 1907. Řemeslníci buď skončili, nebo se spojovali do větších firem a sdružení.
Následující text pochází z roku 1907

Řemeslo na pražské ulici

Vzrůstem Prahy mizí očividně, i co zbylo zde z minulých desítiletí. Proměňuje se scenerie, přicházejí noví lidé a s nimi nové zvyklosti, mizí způsoby starousedlíků. Kde pak jsou časy, kdy u ševcovských stánků na ulici na verpánku opravil pan mistr botu? Stěhovali ty ševce z místa na místo, až z nich zbyla někde na „Kozím plácku” schátralá dvojice. A i ten „plácek” se tak změnil nějak a hrdopyšně shlížejí jeho průčelí naparáděná na dvě zelené boudičky ševcovské. Nějak i brusičů ubylo. Dříve občas potkával jsem statné, otužilé muže a zaslechl jejich „ vybrousený” hlas „dáj si brroussit nůžky a nóžé!” Pak opravovatelé deštníků a snad i slunečníků (běda!) nelze více tak snadno potkati. Toto řemeslo — lze-li tak vůbec ubohé slepování drátu nazvati — odstěhovalo se zcela „za bránu”. Zřídly i tlupy drátařů. Není co spravovat, všude plech vítězí a pasti na myši jsou v obchodech levněji k dostání. Ostatně jsem již svého času ukázal, proč synové Tater vyhýbají se stále více Praze! Ve Švýcarech jsou na př. skoro organisováni. Slouží u dvou, tří „mistrů” t. j. slováckých velkopřekupníků. Bydlí čistěji a pohodlněji jak v Praze.

Mohl bych jmenovati řadu dalších „řemesel”, jež vymizely z ulic pražských. Ještě kuchařství má na ulici své dvě, tři stanoviště poblíže trhů. Provaznictví bývalo v zapadlých ulicích a na ostrovech provozováno. I ten obor přešel s malého výrobce na továrníka.

Kdo dospěje na bývalé cvičiště u pražské Invalidovny, může ještě v ulici blíže starého hřbitova spatřiti na chodníku „provazníky”.

Je to zvláštní pohled na zužitkování liduprázdného chodníku k účelům malého průmyslu.


Původní zdroj historického článku:
Český svět 1907, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
13. ledna 2017


Diskuze k článku „Řemeslníci v Praze“



 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!




Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.