Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Řemeslníci v Praze

původně vyšlo: Český svět 1907, autor neuveden.
Máte pocit, že z měst mizí drobní řemeslníci? Podobný pocit měli obyvatelé Prahy už v roce 1907. Řemeslníci buď skončili, nebo se spojovali do větších firem a sdružení.


Řemeslo na pražské ulici

Vzrůstem Prahy mizí očividně, i co zbylo zde z minulých desítiletí. Proměňuje se scenerie, přicházejí noví lidé a s nimi nové zvyklosti, mizí způsoby starousedlíků. Kde pak jsou časy, kdy u ševcovských stánků na ulici na verpánku opravil pan mistr botu? Stěhovali ty ševce z místa na místo, až z nich zbyla někde na „Kozím plácku” schátralá dvojice. A i ten „plácek” se tak změnil nějak a hrdopyšně shlížejí jeho průčelí naparáděná na dvě zelené boudičky ševcovské. Nějak i brusičů ubylo. Dříve občas potkával jsem statné, otužilé muže a zaslechl jejich „ vybrousený” hlas „dáj si brroussit nůžky a nóžé!” Pak opravovatelé deštníků a snad i slunečníků (běda!) nelze více tak snadno potkati. Toto řemeslo — lze-li tak vůbec ubohé slepování drátu nazvati — odstěhovalo se zcela „za bránu”. Zřídly i tlupy drátařů. Není co spravovat, všude plech vítězí a pasti na myši jsou v obchodech levněji k dostání. Ostatně jsem již svého času ukázal, proč synové Tater vyhýbají se stále více Praze! Ve Švýcarech jsou na př. skoro organisováni. Slouží u dvou, tří „mistrů” t. j. slováckých velkopřekupníků. Bydlí čistěji a pohodlněji jak v Praze.

Mohl bych jmenovati řadu dalších „řemesel”, jež vymizely z ulic pražských. Ještě kuchařství má na ulici své dvě, tři stanoviště poblíže trhů. Provaznictví bývalo v zapadlých ulicích a na ostrovech provozováno. I ten obor přešel s malého výrobce na továrníka.

Kdo dospěje na bývalé cvičiště u pražské Invalidovny, může ještě v ulici blíže starého hřbitova spatřiti na chodníku „provazníky”.

Je to zvláštní pohled na zužitkování liduprázdného chodníku k účelům malého průmyslu.


Původní zdroj historického článku:
Český svět 1907, autor neuveden.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
13. ledna 2017


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2021 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.