Co se dělo v tajemném Stonehenge začátkem minulého století

původně vyšlo: Illustrovaný svět 1903, autor neuveden.
Anglický Stonehenge dodnes fascinuje velké řady lidí. Článek z roku 1903 vám popíše dobu, kdy jeho novodobá sláva započala.


Zbytky předhistorických staveb blíže Stonehengu v Anglii

Nejpamátnějším pomníkem Evropy z dob předhistorických jsou obrovské kamenné pomníky u Stonehengu (vyslov »Stónhendž«) v hrabství Wiltshirském, severně od města Salisbury v jižní Anglii. Jsou to tak zv. monolithické pomníky (z jediného kusu kamene), zbudované z obrovských tesaných balvanů; největší díl jejich povalen byl časem, ale přes to vše to působí mohutným dojmem a celek doposud lze určití.

Vnější zdivo tvořily mohutné hranoly pískovcové, do výše strmící a jiným kamenem pokryté a tak spojené.

Druhý, vnitřní kruh tvoří menší pilíře z modré žuly a jádrem všeho jest patero trilithů v podobě podkovy, k severovýchodu otevřené, z bledého pískovce, výškou svou všecky převyšující; jest to nevelký kruh, v jehož středu ční veliký, široký a plochý kámen v podobě jakéhosi oltáře.

Majetník obrovských staveb těchto dal je nákladem svým opraviti, a tu bedlivým studiem vyšlo na jevo, že to byl velkolepý chrám slunce a zároveň obrovská hvězdárna, která sloužila dávnému národu, jenž kolem bezpochyby provozoval orbu, a ukazovala mu změny astronomické.

Kněz u oltáře oznamoval slavnostní chvíli, z jara i na podzim, kdy nastala rovnodennost, jakož i vrchol léta, 21. července; tohoto dne, jediného v roce, vnikalo slunce do chrámu zvláštním otvorem mezi dvěma největšími kameny, dosud zachovanými.

Ke dni tomuto dostavuje se do Stonehengu každoročně množství lidí, aby pozorovali zajímavé toto divadlo. Podle toho, že slunce do vnitra neproniká nyní již pravým středem, a podle rozdílu obou bodů bylo stanoveno stáří tohoto chrámu na 2800 let — chrám byl postaven tedy asi mezi lety 1500—1900 před Kristem.


Původní zdroj historického článku:
Illustrovaný svět 1903, autor neuveden.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
14. listopadu 2018


Diskuze k článku „Co se dělo v tajemném Stonehenge začátkem minulého století“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.