Naše projekty:   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   magazín Příroda.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Jednoduchý trik, pomocí kterého si můžete detailně prohlédnout vlastní oko

původně vyšlo: Epocha 1905, autor —s.
Článek z roku 1905 vám popíše zajímavý způsob, jak si i bez pomoci moderní techniky můžete snadno prohlédnout vlastní oko.


Kterak můžem vidět vnitro vlastního oka

V jistém německém časopise popisuje B. H. Bürgel zajímavý jednoduchý pokus, kterak možno získat velice zvětšenou pro­jekci vnitra svého vlastního oka.

Vlastní sítnice našeho oka je průhledná a nad míru jemná, takže její detaily může rozpoznat jen odborník lékař svými jem­nými nástroji; za sítnicí však leží jiná blána, v níž při pohledu do oka lehce vidíme četné červené žilky. Od tohoto pozadí oka můžem si tedy provésti zvětšený obraz následujícím způsobem.

Ve zcela tmavém pokoji rozžehnem si menší lampu s postranním stínítkem — stačí na to známá obyčejná kuchynská lampa — a držme ji, jak vidět na obrázku, hodně blízko u oka, poněkud se strany u spánku, avšak tak, aby paprsky světla ještě dopadaly na celé vnitro oka.

Pohybujem-li nyní nepatrně lampou vzhůru a dolů a hledíme-li při tom upřeně před sebe na nějakou zcela tmavou, neosvětlenou plochu, zjeví se nám před okem nejprv ne­určité, později dosti ostře ohraničené svět­lejší místo na oné ploše, v němž se zřetelně odrážejí ohromně zvětšené tmavé ony žilky — ovšem stíny žilek skutečných — se všemi svými četnými větvemi.

Sítnice našeho oka totiž odrazila světlo na ni dopadající a pro­jektovala svůj obrys i s tmavými místy v sobě na nedalekou tmavou stěnu pokoje. Tmavé žilky oka vystoupnou na obraze tím zřetelněji, čím šikměji — do jisté míry — dopadají světelné paprsky do oka.

Tentýž úkaz se nám mnohdy objeví i tehdy, když sedíme ve tmavém pokoji u okna a na naše oko náhodou se strany dopadne z ulice jasný záblesk světla.


Původní zdroj historického článku:
Epocha 1905, autor —s.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
11. října 2018


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Debata k článku Jednoduchý trik, pomocí kterého si můžete detailně prohlédnout vlastní oko


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2020 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.

 Naše další projekty: