Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Jednoduchý trik, pomocí kterého si můžete detailně prohlédnout vlastní oko
původně vyšlo: Epocha 1905, autor —s.

Článek z roku 1905 vám popíše zajímavý způsob, jak si i bez pomoci moderní techniky můžete snadno prohlédnout vlastní oko.


Kterak můžem vidět vnitro vlastního oka

V jistém německém časopise popisuje B. H. Bürgel zajímavý jednoduchý pokus, kterak možno získat velice zvětšenou pro­jekci vnitra svého vlastního oka.

Vlastní sítnice našeho oka je průhledná a nad míru jemná, takže její detaily může rozpoznat jen odborník lékař svými jem­nými nástroji; za sítnicí však leží jiná blána, v níž při pohledu do oka lehce vidíme četné červené žilky. Od tohoto pozadí oka můžem si tedy provésti zvětšený obraz následujícím způsobem.

Ve zcela tmavém pokoji rozžehnem si menší lampu s postranním stínítkem — stačí na to známá obyčejná kuchynská lampa — a držme ji, jak vidět na obrázku, hodně blízko u oka, poněkud se strany u spánku, avšak tak, aby paprsky světla ještě dopadaly na celé vnitro oka.

Pohybujem-li nyní nepatrně lampou vzhůru a dolů a hledíme-li při tom upřeně před sebe na nějakou zcela tmavou, neosvětlenou plochu, zjeví se nám před okem nejprv ne­určité, později dosti ostře ohraničené svět­lejší místo na oné ploše, v němž se zřetelně odrážejí ohromně zvětšené tmavé ony žilky — ovšem stíny žilek skutečných — se všemi svými četnými větvemi.

Sítnice našeho oka totiž odrazila světlo na ni dopadající a pro­jektovala svůj obrys i s tmavými místy v sobě na nedalekou tmavou stěnu pokoje. Tmavé žilky oka vystoupnou na obraze tím zřetelněji, čím šikměji — do jisté míry — dopadají světelné paprsky do oka.

Tentýž úkaz se nám mnohdy objeví i tehdy, když sedíme ve tmavém pokoji u okna a na naše oko náhodou se strany dopadne z ulice jasný záblesk světla.původ historického článku:
Epocha 1905, autor —s.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
11. října 2018Debata k článku 'Jednoduchý trik, pomocí kterého si můžete detailně prohlédnout vlastní oko'

Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty:

Zajímavé odkazy: Webhosting, Aplus Hotel - levné ubytování v Praze

Chcete zde být také uvedeni? Kontaktujte nás.