Zapomenuté metody, kterými si ženy před staletími odbarvovaly vlasy

rubrika: historické články / rodina, móda a životní styl, původně vyšlo: Lidové noviny - 1923, autor neuveden.
Zajímá vás, jak si ženy v Athénách už ve 4. století před naším letopočtem odbarvovaly vlasy? Nebo jak to před pěti sty lety dělaly ženy v Benátkách? A jak na to reagovali tehdejší muži nebo církev? Článek z roku 1923 vás s tím seznámí.
Následující text pochází z roku 1923

Jak si pomáhaly dříve ženy k zlatým vlasům.

Přáním mnoha žen odedávna bylo míti zlaté vlasy a proto si k světležluté barvě pomáhaly různým způsobem.

Již ve 4. století před Kristem káral Menander Athéňanky, že marní čas přemýšlením a četnými pokusy, jak by změnily přirozenou barvu svého vlasu. Chtěla-li se tehdy některá ješitná žena honosit světlými vlasy, svěřila se slunečním paprskům.

Vlasy natřela si zvláštní mastí a pak je vystavila účinkům slunce, což činila celý měsíc, dva i více. Za svou trpělivou práci byla pak odměněna vytouženým zlatovým odstínem vlasu. Tento odbarvovací způsob byl ještě ve středověku hojně rozšířen, zvláště v Italii.

To dokazuje bratr Filip v Sienně, jenž nemilosrdně brojil proti všem příslušnicím ženského pohlaví, že si neváží drahocenného času a věnují dlouhé hodiny k tomu, že vystavují vlasy slunci a nutí přírodu, aby jich poslouchala.

Stejně pobouřen je i Franco Sachetti a vyčítá ženám, že nedělají nic jiného, než vysedají na střechách domů a dávají si na hlavu pražit slunce, kterému v poledne každý rozumný člověk hledí uniknouti.

Vlasy si barvily s oblibou hlavně Benátčanky. V kronice, vydané roku 1598, vypravuje se o nich asi toto: »Na otevřených verandách sedávají ženy a užívají sluneční lázně. Při tom jsou oděny v jemná, hedvábná roucha a spánky jim chrání před příliš žhavými slunečními paprsky nepatrný klobouček z nejjemnějšího slaměného pletiva.

Tak tu sedávají po mnoho dní, v ruce zrcadlo, aby mohly pozorovali, má-li »léčba« vlasů žádaný účinek. Pozorují velmi bedlivě a jejich pátravým zrakům neunikne ani nejmenší pokrok. Verandy jsou opuštěny teprve tehdy, když již vlas má vytoužený světlý odstín.

Ale není jen slunce, které pomáhá, je také jakási voda, jejíž zvláštní složení je známé z předpisu ze 16. století. Předpis poroučí vzíti orientální, na prášek rozemletý roh a přimíchali k němu vařený vaječný žloutek a malou dávku medu. Pak se ze všeho umíchá mast, kterou se na večer musí vlasy pečlivě natírat. Ráno se vlasy důkladně vymyjí a hle! podobají se nejčistšímu tekutému zlatu.«


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1923, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
9. ledna 2021


Diskuze k článku „Zapomenuté metody, kterými si ženy před staletími odbarvovaly vlasy“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.