Naše projekty:   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   magazín Příroda.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Zákon zakazující líčení: je to pokus žen o podvod na mužích

původně vyšlo: Lidové noviny - 1908, autor neuveden.
Profesionální nalíčení dokáže proměnit vzhled ženy k nepoznání. Ale není snaha žen, změnit pomocí kosmetiky svůj vzhled, vlastně pokus o podvod na mužích za účelem získání manželství? Článek z roku 1908 vás seznámí se zákonem, který se tento specifický pokus o podvod pokusil zakázat.


Zákon proti padělání krásy.

Zákonodárci v Georgii učinili rozhodný krok na ochranu občanů před úskoky a úklady ženského pohlaví, aby nemusili po celý život snášeti následky zlomyslného klamu.

V parlamentě byl podán a po zajímavé debatě komisi k dalším poradám přikázán zákon, v němž se stanoví, že mají býti prohlášena neplatnými všechna manželství v případech, kdy muž dokáže své manželce používání šminky, nepravých zubů nebo vlasů, o čemž dříve nevěděl, a vůbec ve všech případech, kdy ženich byl ke sňatku zlákán rafinovaným toiletním uměním, svůdným prádlem, pařížskými botkami a jinými umělými prostředky krásy.

Navrhovatel zákona, mr. George Glenn, je sám ženat a uvedl na obranu svého návrhu velmi pádné důvody:

Má se vyvarovati zklamání, jaké se často dostavuje v manželství po prvních dnech líbánek, pozoruje-li manžel s hrůzou, že nádherné kadeře jeho miláčka jsou umělým výrobkem kadeřníka, skvělé bílé zuby dovedným dílem zubaře a jemná růžová pleť jen výsledkem nejjemnější pařížské šminky.

Všechna taková manželství mají napříště být! prohlašována neplatnými, poněvadž se rovnají smlouvě, uzavřené za předstírání nepravdivých skutečností a svou povahou spočívají na nemravném základě.

Dámy v celé Georgii jsou nanejvýš pobouřeny a pracují všemi prostředky, aby zástupce lidu přiměly k zamítnutí předlohy.

Mr. Glenn však odpovídá na různé námitky, že naprosto nemíní zapovídati používání umělých krášlicích prostředků vůbec; jenom ženy, které se hodlají provdati, mají se těchto nekalých pomůcek zříci.

Ostatní, které mají pevný úmysl zůstati svobodny a kráčeti životem samy, ať se šminkují a pudruji jak chtějí a dají vydělati kadeřníkům co nejvíce.


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1908, autor neuveden.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
9. září 2020


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Debata k článku Zákon zakazující líčení: je to pokus žen o podvod na mužích


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2020 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.