Naše projekty: originální samolepky na stěnu Pieris.czmagazín Příroda.czobchod s plastikovými modely Plastikáče.czefektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Zajímavé srovnání péče věnované výchově dětí a pěstování květin

původně vyšlo: Česká hospodyně 1913, autor neuveden.
Myslíte, že má dávný uznávaný botanik i dnes co říct k výchově našich dětí? Zkuste si to ověřit sami v historickém článku z roku 1913 a možná zjistíte, že jeho názory jsou stále hodné našeho zamyšlení.


Život rostlin a dítek.

Luther Burbank, světoznámý pěstitel a zušlechťovatel rostlin zacházel by s dětmi aspoň tak něžně a opatrně, jako se svými rostlinami.

On praví:

»Nebuďte zlí k dětem; nemůžete si to dovoliti. Pěstujete-li rostlinku, zdokonalujíce ji v něco jemnějšího, vznešenějšího, musíte ji milovati, nikoli ji nenáviděti; buďte k ní něžni, nenadužívejte ji; buďte pevni, nikoli však drsni.

Já poskytuji rostlinám, s nimiž podnikám zkoušky, vždy nejlepší možné okolí a nečiním rozdílu, ať je to rostlina jedna nebo sto tisíc. A tak má býti i s dítkem, chcete-li je rozvinouti v pravých směrech. Dejte dětem hudbu, dejte jim obrázky, ať se smějou, ať užívají veselí; jen žádnou zahálku, ale čas vyplněný veselým zaměstnáním.

Obklopte je všemi krásnými věcmi, kterými můžete. Rostlinám má se dáti slunce, vzduch a modrá obloha; dejte to vše také svým hochům a dívkám. A to nemyslím pro jeden den nebo měsíc, ale pro všechny roky. Nemůžeme zacházeli s rostlinou něžně jeden den a druhý den drsně, nesnesla by toho.

Buďte pamětlivi, že nevychováváte jenom pro jeden den, ale pro celou budoucnost, pro všechno potomstvo.«

Jak hluboká pravda jest v těchto slovech! Je-li dítko hodno výchovy vůbec, bude uraženo hrubým jednáním.

Vada, tresty, tvrdá slova a drsné, odporné okolí, vše to bude směřovati ku vývinu zlých vlastností v dítěti, kdežto něžnost, laskavost a příjemné okolí vzbudí v děcku jen vlastnosti dobré.


Původní zdroj historického článku:
Česká hospodyně 1913, autor neuveden.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
4. listopadu 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Novinka: kniha Bejvávalo

Kniha Bejvávalo Vám nabízí 111 zajímavých historických článků ze všech oborů, doplněných o původní fotografie, ilustrace, dobové reklamy a kreslené vtipy. K zakoupení v každém dobrém knihkupectví.

Kolorované snímky

Debata k článku Zajímavé srovnání péče věnované výchově dětí a pěstování květin


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: