Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Víte, co je to vkladní knížka? Produkt se staletou historií dnes některé banky stále nabízí

článek je inzerce, nejde o historický text
Zatímco mnozí prarodiče na ně dodnes nedají dopustit, nejmladší generace pojem vkladní knížka často ani nezná. K čemu vkladní knížky sloužily a proč došlo k jejich ústupu?


Historie sahající až do Rakousko-Uherska

Vkladní knížky mají již více než stoletou historii. Přestože zájem o ně dnes má jen minimální množství klientů, několik bankovních domů v České republice zřízení vkladní knížky stále nabízí.

V principu vkladní knížky fungují velmi podobně jako dnešní spořicí účet či spíše jako termínovaný vklad. Vkladatel uzavřením vkladní knížky získá pevnou úrokovou sazbu, kterou jsou jednou ročně úročeny obnosy uložené na knížce. Produkt má skutečně podobu fyzické papírové knížky, na kterou jsou při návštěvě pobočky zapsány vložené částky a případně připsané úroky. Finance lze vybrat po uplynutí sjednané výpovědní lhůty.

Dnes jsou vkladní knížky tak trochu duchem minulosti. Připomínají dobu, kdy internet, ale často ani elektřina nebyly samozřejmostí. Fyzická vkladní knížka plnila funkci spolehlivého záznamu informací pro klienta, stejné informace pak vedl peněžní dům i pro svou potřebu.

Ústup ze slávy v 90. letech

Největšího rozmachu dosáhly vkladní knížky za minulého režimu. Kdo neměl vkladní knížku, jako by nebyl. Po revoluci byly vkladní knížky stále zakládány za účelem odkládání financí pro děti, jimž šlo tento produkt rovněž jednoduše založit. I dnes přetrvává mezi posledními klienty zájem o vkladní knížku právě z důvodu spoření potomkům.

S rozkvětem nových finančních produktů – a zejména s nástupem internetového bankovnictví – se však vkladní knížka poměrně rychle stala zastaralým produktem. Nastoupila éra spořicích účtů a termínovaných vkladů. Značnou popularitu získalo i stavební spoření se státní podporou, které nabízelo mnohem zajímavější zhodnocení vložených financí.

I z dnešního pohledu mají bankami nabízené vkladní knížky velmi nízké úroky a tento produkt již lze jen těžko někomu racionálně doporučit. Pokročilé spořicí a investiční produkty budou nepochybně moudřejší volbou.

Článek není historický text a informace v něm uvedené nemusí vyjadřovat názory redakce.


datum vydání:
30. srpna 2021


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2021 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.