Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Varování před zakázanými dohodami mezi lékaři a lékárníky

původně vyšlo: Pozor - 1903, autor Dr. s—.
Lékařům vkládáme do rukou své životy a doufáme, že nás ve spolupráci s lékárníky uzdraví. Některým zdravotnickým pracovníkům jde ale více o vlastní zisk, než o zájem pacientů. Jeden takový případ vám popíše článek z roku 1903. Myslíte, že se podobné situace stávají i dnes?


Tajné úmluvy lékaře s lékárníkem

Tajná úmluva lékaře na škodu pacienta s lékárníkem za účelem zdražení léku jest zapovězena a vzdor tomu, jak se dovídáme, děje se před očima úřadů.

Nařízení ministerstva vnitra ze dne 29. listopadu 1902 přikazuje v § 9. jak následuje. „Recepty s dodatkem: secundum meam präscriptionem“, aneb s jinou poznámkou, která by poukazovala k tajnému dohodnutí, aneb k jiné dohodě lékárníkově s lékařem, kteráž ve všech vztazích lékařových k lékárníkovi jest nedovolena, nesmějí v lékárnách býti připravovány.

Lékařům zapovídá se takových výrazů neb poznámek užívati v jejich receptech.“

A § 26. téhož nařízení praví: „Každý přestupek výše položených předpisů tresce se, ač nevztahuje-li se k němu obecný zákon trestný, pokutou peněžitou až do 200 K, aneb vězením až do 14 dní.“

Toto ustanovení jako by se netýkalo pp. lékárníka Troppra a lékaře dra. Micka. Sděluje se nám, že mají oba jmenovaní dobře umluvený tajný obchod receptový proti vyhánění tasemnic. Dojde-li nějaký tasemnicí stižený pacient k zmíněnému doktoru, dostane k lékárníku poukázku v tajemných hyroglifech sepsanou: „Kussin Nr. 1, 2, aneb 3“ a jest hotov, dále se nedoví.

Taková praktika provádí se prý i se strany několika zdejších židovských lékařů. Žádáme kompetentní politické úřady, aby tyto nešváry na prospěch pacientů ihned odklidily a zákonným předpisům platnost zjednaly.


Původní zdroj historického článku:
Pozor - 1903, autor Dr. s—.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
6. září 2020


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.