Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Tragický požár, při kterém uhořelo několik dětí

původně vyšlo: Národní listy - 1891, autor neuveden.
Říká se, že oheň je dobrý sluha, ale zlý pán. Tím nejhorším způsobem se o tom přesvědčilo několik rodin v Todni u Trhových Svin v roce 1891. Původní historický článek vás seznámí s velkým požárem, který zde v tomto roce zachvátil statek a přilehlé nemovitosti.


Čtyry dítky uhořely.

V Todni u Trhových Svin vypukl dne 25. září t. r. dopoledne z neznámé dosud příčiny ve statku p. Jana Lejčka oheň, jenž se záhy rozšířil nejen na celou usedlost, nýbrž zachvátil i 5 sousedních usedlostí pp. Jana Broma, Mat. Šindeláře, Josefa Vaňka, Josefa Brabce a Jana Farky, jež i s veškerými zásobami obilí a píce, s nábytkem, šatstvem, prádlem, domácím i polním náčiním shořely.

V rozkaceném živlu zahynuly také čtyry dítky. Ve světnici hořící usedlosti pana Matěje Šindeláře nalezala se 12letá M. Bobrova s 3 dítkami nájemnice Kateřiny Chválové a sice s Kletou Terezií, s 3letým Františkem a rok starým Václavem, na než měla dáti pozor.

Dítky nemohly nejspíše dostati se z hořící budovy ven a poněvadž při všeobecném zmatku v prvním okamžiku nikdo si na né nevzpomněl a jim ku pomoci nepřispěl, všecky uhořely.

Také několik kusů dobytka, který nemohl býti vyveden, uhořelo. Škoda páčí se na 6500 zl. a pohořelí byli až na p. Jana Brabce pojištěni.


Původní zdroj historického článku:
Národní listy - 1891, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
5. října 2020


Diskuze k článku „Tragický požár, při kterém uhořelo několik dětí“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nabízíme v eshopu
obchod.bejvavalo.cz

Tričko „Fonograf“Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.

 

Doporučujeme i naše další projekty:   Obchod.Bejvávalo.cz  —  magazín Příroda.cz  —  efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz