Tajemná žena, která byla s Adamem a Evou v ráji

původně vyšlo: České slovo - 1930, autor neuveden.
Jistě znáte legendu o stvoření světa, podle níž byl nejdříve stvořen Adam a z jeho žebra pak následně první žena Eva. Historický článek z roku 1930 vás seznámí s legendou, podle které byla Eva až druhou ženou v ráji. První ženu měl totiž Bůh stvořit zároveň s mužem.


První bigamie: Adam měl v ráji dvě ženy?

Záhadný obraz na hradě Kreuzensteinu. - Eva a Lilith.

Na dolnorakouském hradě Kreuzensteinu je ve sbírkách obrazů hraběte Wilczka mezi jinými také obraz z 15. století, znázorňující výjev, pro který až dosud nenalezli vysvětlení.

Obraz ukazuje Adama, podle bible praotce lidstva, ve společnosti dvou žen, z nichž jedna pojídá společně s Adamem jablko, kdežto druhá žena sahá po jablku, které jí biblický had podává.

Jedna z těchto žen je větší, druhá menší postavy, jedna je blondýna, druhá brunetka. Záhadu tuto, která se liší od toho, co bible o prvním hříchu v ráji vypráví, pokusili se vysvětlili pomocí starohebrejského amuletu, který se dětem věšel kolem krku a na kterém se čtou slova: »Adam Havan ohuc Lilith«, to jest Adam, Eva, za nimi Lilith. A jak se dostala do biblického ráje Lilith?

Podle kabaly, židovského tajného učení a mystiky, sbírky komentářů, jež po staletí na 2000 rabínů přičinilo k slovům bible, stvořil Bůh v ráji dvě ženy, jednu v šestý den, současně s Adamem, druhou, Evu, po skončeném díle, po sedmém dnu.

Při tom se rabíni dovolávali okolnosti, že v hebrejském textu bible skutečně se dvakráte vyskytuje jméno Lilith a němečtí rabínové středověku zašli ještě dále, tvrdíce, že Lilith representuje jak mužský, tak i ženský princip a že ona byla tajuplnou matkou lidstva.

S Lilithou zplodil pak Adam, odvrátiv se od Evy, dvojčata, Kaina a Deboru, později, podle kabaly, zase se k Evě vrátil, která mu pak porodila Abela a Delboru, rovněž dvojčata. Kain měl pojmouti za manželku krásnou Delboru, Abelovu sestru, Abel ošklivou Deboru, tento však dával přednost své krásné sestře a to vedlo k bratrovraždě.


Původní zdroj historického článku:
České slovo - 1930, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
31. července 2022


Diskuze k článku „Tajemná žena, která byla s Adamem a Evou v ráji“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Obchod.Bejvávalo.cz
podpoříte chod našeho serveru
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.