Rok 1932: Jak vláda zakázala vtipy

původně vyšlo: Lidové noviny - 1932, autor vd.
Humor je jednou z důležitých věcí, která lidem pomáhá překonat těžké časy. Úřadům ale často smysl pro humor zcela chybí. Úředníci proto často zakazují něco, čemu nerozumí a co je podle jejich názoru uráží. Článek z roku 1932 vám ukáže, co a proč se tehdy odehrálo v Maďarsku.


Konec aristokratickým vtipům

Asi rok byly v Maďarsku v módě vtipy o aristokratech, které se hromadně vyráběly.

V každém listě jich bylo plno, vyšly i knihy, které obsahovaly jenom vtipy o aristokratech a šly skvěle na odbyt. Podstatou těchto vtipů byla duševní omezenost příslušníků této elity, předpokládaná jako samozřejmost.

Jako každá šablona byly i vtipy o aristokratech nespravedlivé, neboť i mezi hrabaty a barony bývají docela rozumní, ano chytří lidé. Ale vtip je proto vtipem, že přepíná a karikuje.

Nikdo jistě ještě nikdy neslyšel, že by byli kdy Skotové protestovali proti vtipům, v nichž se líčí skotská lakota. Naopak, Skotové sami vyrábějí vtipy o svých lakomcích. V Aberdeenu je na příklad klub, jehož členové mají za povinnost dodali a v klubu vyprávěli měsíčně aspoň tři nové vtipy. Nejlepší se zapíší do Zlaté knihy klubu a jdou pak do humoristických listů celého světa.

Jinak je v Maďarsku. Tam před několika nedělemi přestaly najednou vtipy o aristokratech zpestřovati sloupce novin. Státní zastupitelství to zakázalo. Zemské kasino, jehož členové směji býti toliko aristokrati rodem, stěžovali si zvláštním podáním úřadům na zlořád vtipů o aristokratech a státní zastupitelství této feudální země vydalo ihned časopisům zákaz.

Důvody: těmito vtipy se snižuje určitá třída obyvatelstva a to je zákonem zakázáno. Od té doby se vtipy o aristokratech už netisknou, jenom vypravuji. Zdá se, že maďarští aristokraté nejsou ve skutečnosti vtipní, jenom hloupí, bez humoru.

A maďarští státní zástupci — ti nejsou ani aristokraty.


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1932, autor vd.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
27. února 2021


Diskuze k článku „Rok 1932: Jak vláda zakázala vtipy“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.