Je poprava na elektrické židli lidštější než smrt provazem?
Příšerné scény při popravě čtyř chicagských zločinců.
Nedávno konala se v chicagské věznici Cooc County poprava čtyř odsouzenců k smrti za okolností tak krutých, že americké i anglické listy počínají znovu řešili otázku, má-li před popravou na šibenici přednost poprava na elektrické židli, jak je zavedena v Americe.
Velká většina úsudků vyznívá v ten názor, že evropský způsob výkonu trestu smrti je mnohem humánnější než způsob americký. Nanovo dokumentovala to poprava oněch čtyř chicagských zločinců. Kdežto na šibenici nastává smrt v několika vteřinách, bylo v Cooc County potřeba plných 24 minut, než odsouzenci za hrozných muk vydechli duši.
Prvý byl popravován Frank Jordan, odsouzený k smrti proto, že zastřelil dva policisty. Na elektrickou židli usedl ve 12 hod. 13 minut. Když byl proud zapjat, pozvedly se náhle nohy i ruce delikventovy do výše, protože mistr popravčí znervosněl a zapomněl končetiny odsouzencovy přivázat. Když byla chyba napravena a proud znovu zapjat, trvalo ještě celé čtyři minuty, než nastala smrt.
Ještě delší doby — 8 minut — vyžádala si poprava druhého zločince, bankovního lupiče Charlesa Rocca. Rocckův společník John Pepscu následoval svého druha na elektrickou židli, či vlastně byl tam posazen personálem, protože se na celém těle chvěl tak silně, že nemohl učiniti kroku. U něho trvalo šest minut, než za strašných muk skonal.
S veselou myslí kráčel k popravčí židli vrah chicagského hostinského Richard Sullivan. Radost v posledním okamžiku života způsobovala mu domněnka, že jeho úhlavní nepřítel Frank Bell byl popraven krátce před ním. Sullivan přestal by se však usmívati, kdyby byl zvěděl, že těsně před Bellovou popravou by u něho výkon trestu smrti odložen. Úsměv Sullivana i tak záhy přešel, když elektrický proud byl zapjat a jeho tělo počalo se účinky proudu svijeti jako přišlápnutý červ.
Popravě bylo přítomno 150 osob, mezi nim několik novinářů. Obrazy, které se zvědavcům naskýtaly, byly tak příšerné, že se poprava na elektrické židli — jak jsme již uvedli — dostává znovu v popředí veřejné diskuse v anglosaském světě.
témata článku:
Diskuze k článku „Rok 1931: Nelidské scény při popravě čtyř zločinců na elektrickém křesle“