Rok 1927: Drobné nápady amerických žen, které se uplatní i v českých domácnostech

původně vyšlo: Praktická hospodyňka - 1927, autorka Lydia Kolátorová.
Myslíte, že i dnes mohou být pro české domácnosti užitečné drobné rady amerických hospodyněk z roku 1927? Nabízíme vám několik tehdejších takzvaných „dolarových myšlenek“, z nichž některé neztratily nic na své užitečnosti ani po téměř sto letech.


Dolarové myšlenky.

Za myšlenku dolar. Takový nápis často čtete v ženských amerických listech a je velmi svérázné pro Američanku, co v takové soutěži píše do redakce.

Zde je hrst těchto myšlenek průměrné americké ženy; za každou zaplatil redaktor jeden dolar.

Zdá se mi, že jsou to okénka do amerických domácností, do domácností, kde paní koná všechnu práci v kuchyni, pokoji, koupelně a dětském pokoji sama, bez služky.

Američanka přemýšlí, jak by i v podrobnostech zjednodušila svoji denní práci.

1. myšlenka.

Hovor u stolu bývá, když děti dospívají, velmi důležitým činitelem v jejich duševním vývoji. Ať každý den zvolí si předem jedno z dětí předmět, o kterém chce, aby se u stolu mluvilo druhý den.

Každý se musí připravit. Kdo dovede nejvíce a nejlépe o věci promluvit, ten smí si určití, jaký má býti druhý den kompot k obědu. Děti se naučí více, než by kdo tušil.

2. myšlenka.

K vánocům vydělala si nejedna dívka na drobná vydáni tím, že pro známé paničky nastrojila panenky, našila výbavy pro panenky. Maminky v předvánoční pilné době uvítají takovou pomoc s radostí a velmi rády za to zaplatí.

3. myšlenka.

Děti rády lepí obrazy; celé hodiny vydrží si takto hrát za deštivého dne. Napněte v kuchyni nebo v síni na zeď kus linolea, dejte jim dextrinu nebo rozdělané mouky, štětku a k tomu pohlednice, vystříhané obrázky, noviny.

Uvidíte, že si podle fantasie brzy nalepí dům a kolem' dobytek, drůbež, park, vesnici, město a budou v devátém nebi. Když je to omrzí, linoleum se smyje a papíry spálí. Často děti zlobí jen proto, že se nudí.

4. myšlenka.

Děti chtějí stříhati papíry, vystřihovati obrázky. Položte staré prostěradlo na koberec a na čtyřech rozích připněte zapínacím špendlíkem ke koberci. Na to posaďte děti a ať vesele stříhají. Když je to omrzí, sebéřeme prostěradlo a nemusíme pracně zametat papírky.

5. myšlenka.

Knoflíky na dětské prádlo kupte ve velkém na delší dobu a uspoříte mnoho času. Kupte všechny knoflíky stejně veliké a nebudete museti stále hledat „pravý“. U všeho ať mají děti stejné knoflíky. Budete míti méně zlosti.

6. myšlenka.

Šijete-li doma, nakupte vše ve velkém: krabici cívek, gumy, tkanice, balíček jehel. Nakoupíte levně.

7. myšlenka.

Na smetáky a koště s dlouhou tyčí připevněte na konci tyče očko z drátu; drát se lépe osvědčil než provázek, chceme-li smeták zavěsiti na zeď.

8. myšlenka.

Máslo se krájí dobře, když ovinete kolem nože kousek pergamenu, do kterého se máslo balí. Máslo se nelepí na nůž a ukrojí se přesně, úhledně.

9. myšlenka.

Když se o mastek rozleje na dřevěný stůl nebo na podlahu, rychle polejte onu plochu studenou vodou. Omastek se nevsákne do dřeva a skvrna se snadno umyje.

10. myšlenka.

V celku šité šaty krásně sluší, když vespod našijete na zapošité místo pod paždím tkanice, na zádech dáte křížem a vpředu v pasu zavážete.

11. myšlenka.

Velurové kabáty se osvěží, když je důkladně vyklepete, vykartáčujete a na dřevěná ramena zavěsíte v koupelně nad vanu. Spusťte horkou vodu a nechte kabát v páře tak dlouho, až je úplně vlhký. Pak pověste ven na vzduch, aby uschl. Tíha šatů na ramínkách zavěšených sama nahradí žehlení.

12. myšlenka.

O šicím stroji. Oviňte kus flanelu kolem ocelového „ramene“ šicího stroje a nahradí vám úplně polštářek na jehly. Při šití ručním připevněte šití k tomuto „polštáři“.

13. myšlenka.

Telefonní kniha v chodbě často straší. Až vám budou dávat v síni nové tapety, vyžádejte si kus a udělejte z něho nové desky na telefonní knihu; kniha se stane ozdobou.

14. myšlenka.

Jehlice k pletení i jehly se často ohnou. Vhoďte na okamžik do horké vody, rychle srovnejte a vhoďte do studené. Budou jako nové.

15. myšlenka.

V kuchyni často bolí hospodyni v zádech, protože má stůl příliš nízký. Máte-li dva stoly, upravte si jeden třeba už starý, nepotřebný takto: Na starý dejte si udělati druhou plochu zvýšenou o 20 cm. Můžete též užíti plochy vespod.

16. myšlenka.

Krabice na klobouky bývá obyčejně na skříni a máte únavnou práci, sundáváte-li a vyndáváte-li klobouk. Uvolněte čelní stěnu krabice po obou stranách tak, aby byla jen u dna připevněna.

Potřebujete-li klobouk z krabice, spusťte stěnu dolů a nahoře připevněte malou závorku, jaké se používá u dveří. Není potom třeba krabice sundavati.

17. myšlenka.

Všijte kapsu do šatiček nemluvňat a do ní dejte kapesník. Cizí osoba nemá dítěti utírati nos a ústa svým šátkem.

18. myšlenka.

Burské oříšky dejte dětem ke hraní. Ať pomocí párátek do zubů a barevného papíru dělají, co dovedou. Zvířata lze velmi dobře z nich dělati.

19. myšlenka.

Když má dítě záškrt, je už pozdě učit je kloktat. Občas si sezvete kamarády svých dětí a dejte odměnu tomu, kdo dovede nejlépe kloktat. Bude to dětem působit zábavu, a onemocnějí-li, budou umět správně kloktat.

20. myšlenka.

Starý stolek hrací nebo květinový se hodí pro nemocného k posteli. Odstraňte jednu nebo dvě nohy, seřízněte zbývající tak, aby stolek dosahoval přesně nad pokrývku, a máte stoleček pro nemocného.

21. myšlenka.

Žehlicí prkno mám v kuchyni stále při ruce. Poněvadž mám malou kuchyni a potřebuji hodně místa ku práci, ušila jsem si povlak z linolea na žehlicí prkno, a když nežehlím, používám prkna i k vaření. Povlak se snadno rychle sejme.

22. myšlenka.

K snídani často chodí pět až šest členů rodiny za sebou a káva se musí pokaždé ohřívati. Použijte neprodyšné láhve Thermos; postavte ji na stůl a všichni v každou dobu budou míti kávu horkou.

23. myšlenka.

Mám schůdek v kuchyni vedoucí do špíže. Dala jsem si jej vyhloubit a navrch mi truhlář připevnil víko; dovnitř dávám všechna cididla na obuv, kovy, okna atd.

24. myšlenka.

Bývalý pokojík pro služku nebo rohový prostor v chodbě jsem proměnila v šatnu. V pokojíku je mnoho zásuvek, polic a věšáků a všichni členové rodiny chodí si tam pro šaty, obuv, klobouky a deštníky. Byt je nyní mnohem hezčí, volnější, prázdnější, pohodlnější.


Původní zdroj historického článku:
Praktická hospodyňka - 1927, autorka Lydia Kolátorová.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
8. července 2022


Diskuze k článku „Rok 1927: Drobné nápady amerických žen, které se uplatní i v českých domácnostech“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.