Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Rok 1924: Zpomalte! Nejvyšší povolená rychlost na Moravě je 6 km/h

původně vyšlo: Lidové noviny - 1924, autor Et.
Snížení povolené rychlosti aut může městu přinést vyšší bezpečnost chodců na jeho ulicích. Historický článek z roku 1924 vám ale ukáže příklad, kdy Hodonín a několik dalších moravských obcí toto omezení rychlosti silniční dopravy už trošku přehnalo.


Pozor! Auto 6 km!

Auta i ostatní vozidla! Městem je dovolena rychlost do 6 km! Překročeni přísně se trestá!

Výrazné modro-bílé vyhlášky tyto s mnoha vykřičníky na elipsovitých tabulích skví se nu všech cestách vedoucích do Hodonína a vjíždějícím automobilistům vhodně se presentují jako navštívenky města, jehož opatrní konšelé a starší určité jsou důstojnými strážci veřejného pořádku, neboť důstojnost vždy jest spojena s pomalosti.

Účinek na automobilisty a rychlost jízdy jejich aut od vyvěšení výstrah patrna sice dosud nebyla, zato ale obecním tatíkům z venkova zalíbila se tato příkrasa cest tak, že se rozhodli zavésti ji i doma.

A v důsledku venkovské důkladnosti zjevila se modro-bilá elipsa s vykřičníky hned na katastrální hranici obce Dubňan, a poněvadž sousední zbožný Mistřín, spojený s protáhlými až ke Kyjovu Svatobořicemi, příležitosti veřejné ukázati moc svého obecního výboru na dlouho ujíti si nedá, a poněvadž v Kyjově právě včera vyvěsili vzpomenuté výstrahy, co do tvaru i obsahu úplné shodné s hodonskými, bude na této 21 km dlouhé trati z Kyjova do Hodonína o bezpečnost automobilistů, cyklistů, jezdců (chodci vice než šestikilometroví zatím vzpomenuti nejsou), důkladně postaráno.

Zřízení toto bude míti i tu výhodu, že každá automobilový výprava z Kyjova může včas pěším poslem ohlásiti svůj příjezd do Hodonína a posel, vyšedší zajednou s výpravou a nadešedší si pěšinami, nebude nucen uraziti za hodinu ani 5 km a přece bude za tři hodiny, tedy celé půl hodiny dříve na místě než výprava.

A automobilisté a cyklisté, ku podivu, neprotestují, zvláště ne proti šestikilometrové rychlosti, a činí jen návrh na malou, smysl výstrahy nerušící změnu jak následuje:

Pozor! Auto 6 km! Auta i ostatní vozidla! Touto silnicí je možná rychlost do 6 km! Překročení pro nesjízdnost má za následek rozbití vozidla!


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1924, autor Et.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
11. července 2021


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.