Rok 1923: Proč by měly být obchody otevřené v neděli?

rubrika: historické články / rodina, móda a životní styl, původně vyšlo: Lidové noviny - 1923, autor št.
Patří k zažité tradici, že běžné obchody mají otevřené jen v sobotu dopoledne a v neděli mají zavřeno. Historický článek z roku 1923 vám přiblíží zajímavý důvod, proč obchodníci žádali o povolení prodávat ve svých obchodech i v neděli.
Následující text pochází z roku 1923

Nedělní klid v bratislavských obchodech a malí obchodníci.

Do ministerstva pro správu Slovenska dostavila se včera deputace zástupců bratislavských malých obchodníků, které v nepřítomnosti ministra dra Kallaye přijal sekční rada dr. Bujnák.

Deputace žádala, aby byl schválen dodatek ke statutu města Bratislavy, kterým se stanoví uzavírání obchodů a který stanoví také, že v neděli mohou býti všechny obchody otevřeny od 8 do 10 hod. Tento požadavek přednesla deputace také exposituře ministerstva obchodu.

Zakročení této deputace má svoji předehru. O uzavírání obchodů a nedělní klid zápasí obchodní pomocnictvo s malými obchodníky, zejména židovskými, při čemž majitelé větších závodů zůstávají celkem trpnými pozorovateli.

Velmi četní bratislavští malí obchodníci jsou totiž pravověrní židé a světí proto sobotu a otvírají svoje krámy nanejvýš za soumraku a domáhají se tudíž, aby za to směli míti otevřeno v neděli dopoledne.

Obecní zastupitelstvo bratislavské, které je oprávněno rozhodovali, schválilo nejprve jeden statut s naprostým nedělním klidem, ale později přijalo dodatek, podle něhož bylo dovoleno obchodníkům v neděli od 8 do 10 hodin otevříti obchody a prodávali, ale s podmínkou, že zákazníky mohou obsluhovali toliko majitelé a členové rodiny.

Prvé usnesení bylo ministerstvem již schváleno, ne však druhé a na radnici je nyní zase většina na odvolání dodatků, které dovolují porušení nedělního klidu. Proto vyslali bratislavští malí obchodníci deputaci do ministerstva, aby dodatek byl schválen dříve než se obecní zastupitelstvo zase jinak rozhodne.


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1923, autor št.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
8. srpna 2021


Diskuze k článku „Rok 1923: Proč by měly být obchody otevřené v neděli?“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.