Rok 1923: Dojemné rozloučení žáků posledního ročníku se školou a svým učitelem

původně vyšlo: Lidové noviny - 1923, autor hř.
Konec školního roku je vždy slavnostní a dojemnou událostí. A pokud jde zároveň o loučení žáků posledního ročníku se školou a oblíbeným učitelem, tak to platí dvojnásob. Článek z roku 1923 vám přiblíží, jak tehdy takové rozloučení probíhalo v Brně v Měšťanské občanské chlapecká škole.


Krásné loučení.

V neděli loučili se v Brně ve škole Na rejdišti chlapci poslední třídy obecné školy.

Třídní učitel uspořádal výstavku školních prací, rozvěsil po zdech výkresy, rozložil po lavicích početní a slohové sešily, hoši pak přednášeli, hráli na housle, zpívali, a matky, otcové, babičky, strýcové a jiní příbuzní a přátelé přišli je poslechnout, potěšit se z úspěchů a vědomostí svých dětí a všichni měli radost, jak to ten Honza, Karel, Tonda a Jindra pěkně dovedou.

Kreslírna školy byla naplněna do posledního místečka a zarosené oči plné radosti a vděku byly známkou pocitů a nálady. Radost nad dětmi a vděk vzornému učiteli, který po staru ukázal, co chlapce naučil. Všichni ožili ve vzpomínkách na školní produkce, které se před lety konávaly, kdy učitelé žili pro školu a škola pro ně.

Bylo to krásné loučení a krásné zakončení prvního školního údobí šťastných děti. Celou školní dobu vedl je jeden učitel a dal jim víc vědomostí a znalostí, než mu snad učební osnova přikazovala. Poznal charakter každého z nich a pečoval o ně vzorně a poctivě. Proto bude úspěch v životě těchto chlapců jeho úspěchem.

A když se po slavnosti kolem něho shrnuli otcové, matky a babičky, aby mu stiskem ruky poděkovali za práci, kterou pro jejich děli vykonal, měl jistě hřejivý pocit v srdci a radost z práce. Šťastné děti v rukou pečlivých učitelů.


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1923, autor hř.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
30. června 2022


Diskuze k článku „Rok 1923: Dojemné rozloučení žáků posledního ročníku se školou a svým učitelem“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.