Rok 1922: Škodí dětem, když začnou pracovat příliš brzy?

rubrika: historické články / rodina, móda a životní styl, původně vyšlo: Lidové noviny - 1922, autor F. L. S. S.
Jaký mělo kdysi na děti vliv, když už jako malé začaly pravidelně pracovat v továrně? Dalo jim to dobrý základ pracovitosti do celého života, nebo jim to naopak v následném dospělém životě uškodilo? Zajímavý výzkum na téma dětské práce vám přiblíží článek z roku 1922.
Následující text pochází z roku 1922

Schopnosti pracujících dítek.

Americky departement práce dal svojí úřadovnou pro blaho dítek vyšetřovat poměr pracujících dítek a jejich schopnost v dospělosti a shledalo se, že dítky pracující v mladém věku pod 16 roků, neukazuji tolik schopností, jsou-li dospělé, jako dítky, které šly pracovat teprve, když již dospěly 16 let, anebo ještě později.

Je tedy vidět, že schopnosti dítek jsou větší v pozdějším věku, že dovedou rychleji chápat svou práci a stávají se vydatnějšími pracovníky, než dítky, které začaly pracovat příliš záhy a ničeho nezískaly, ničemu se nenaučily. Vydělaly pouze trochu peněz, ale čas ztrávený takovou prací je ztracený.

Vyšetřovalo se u dítek v Bostonu, kde je mnoho různých oborů práce, kam jsou dítky posílány. Jsou tam i takové druhy, kde jsou dítky zaměstnávány, ačkoliv takové obory jsou zakazovány federálními úřady.

Vedle jiných zajímavých úkazů zjistilo se, že dílky jinde narozených rodičů vydělávají více než dítky zdejších rodičů, což se vysvětluje tím, že dítky cizinců začaly dříve pracovat a vydrží proto víc. Jinak dítky amerických rodičů ukazují zase vyšší schopnost v postupu práce.

Dokázalo se, že dítky s vyšším vzděláním rychleji práci chápou a stávají se tak platnějšími pracovníky a také vydělávají rychle vyšší mzdu. Jde-li do práce dítě mladší deseti let, postupuje velmi zvolna a je méně zručné než dospělé.

Jsou ovšem výjimky, ale není jich mnoho. Poznalo se také, že ani zaměstnavatel nemá z příliš mladých pracovníků velkého prospěchu, protože mnoho nevykonají.


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1922, autor F. L. S. S.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
1. února 2021


Diskuze k článku „Rok 1922: Škodí dětem, když začnou pracovat příliš brzy?“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.