Rok 1922: Obří inflace, které z Rakouska udělala zemi milionářů

původně vyšlo: Lidové noviny - 1922, autor neuveden.
Jaké to je, když se ze všech obyvatel země doslova přes noc stanou milionáři? To si v roce 1922 mohli na vlastní kůži vyzkoušet obyvatelé Rakouska. Jak vám ale ukáže dobový článek, tak Rakušanům takové zdánlivé zbohatnutí žádnou velkou radost neudělalo. Mohla za to totiž hyperinflace.


Rakousko státem milionářů.

Vídeň 14. srpna

Rozhovorem dne ve Vídni jest nový index, který byl úředně vydán. Podle něho činí zvýšení cen od 15. července do 15. srpna 124 proc.

Dosavadní platy a pense, které stát musí platili, činí 1¼ bilionu a podle tohoto posledního indexu budou činiti 2 a ¾ bilionu korun, což znamená asi 220 miliard měsíčně. Zhotovení bankovek k tomu potřebných musí pro lis bankovek znamenali rekordní činnost a tisk nových bankovek po 100.000 korunách byl zahájen zřejmě na tyto potřebné částky.

K tomu dlužno bráti zřetel na to, že vydání prostředního podnikatele, který zaměstnává asi 150 lidí bude přesahovali podle nového indexu více nežli 1 miliardu v měsíci. Za těchto okolností budou se na rakousko-uherskou banku klásti velké požadavky od obchodníků a průmyslníků. Oběh bankovek dosáhne fantastické výše.

Příjem skromného občanského otce rodiny bude nyní činiti ve většině případech 1 milion korun měsíčně, aniž však se za tuto částku dostane více nežli pouhé zaopatření a úhrada menších děních výdajů.

Od zítřka budou dvě cesty po městské dráze státi asi 1000 korun a obyčejný oběd v lepším restaurantu nedostane se pod 10.000 až 15.000 korun za osobu.

Za takových poměrů nutno očekávalo, že nejmenší nezaměstnanost povede k výtržnostem a toho dlužno se tím více obávati, jelikož veškeré podniky snaží se spořiti na personálu.


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1922, autor neuveden.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
18. května 2022


Diskuze k článku „Rok 1922: Obří inflace, které z Rakouska udělala zemi milionářů“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.