Rok 1922: Nechali byste se pojistit proti nevěře?

původně vyšlo: Lidové noviny - 1922, autor neuveden.
Byl vám váš partner někdy nevěrný? Nebo naopak žárlíte a bojíte se, že se nevěry dopustí? V tom případě by vás jistě zaujal jeden velmi speciální typ pojištění, který v roce 1922 mohli v Anglii uzavřít ženatí muži. Jak toto pojištění proti nevěře fungovalo se dozvíte v dobovém článku.


Pojištění proti nevěře

V Anglii založil nedávno jistý podnikavý muž společnost pro pojišťování proti manželské nevěře.

Tato společnost sice nezachrání manžela proti tak zv. »parohům«, ale za to mu zaplatí po složení pouhých dvou splátek určitou peněžitou sumu, když nešťastný manžel shledá, že zmíněné »parohy« už — má. Je to zrovna tak, jako když na př. někdo vyhoří a pojišťovna mu vyplatí náhradu za utrpěnou škodu.

Budiž mi pro zajímavost celé této věci dovoleno ocitovati ze zprávy o této společnosti, která nedávno proběhla evropským tiskem, odstavec, který dokazuje, jak praktický a důmyslný zakladatel zná důkladně psychologii.

Těm, kteří jsou chtiví takovéhoto pojištění, zasílá společnost zvláštní dotazník, kde mimo jiné jsou obsaženy i tyto otázky: »Jak jste stár? jak je stará vaše manželka? Kolik let jste ženat? Jaký má vaše žena temperament? Je nervosní? Apatická? Nebo sanguinická? Pláče bezdůvodně? Má mnoho bratranců? Čte romány? Píše romány? Dělá snad verše? Je pobožná? Je pěkná? Jste bohatý?« atd.

Podle toho, co manžel na tyto otázky odpoví, společnost se k němu pak chová. Zcela jistě prý ho pojistí, je-li jeho žena nehezká a je-li on sám mladý, má-li mnoho peněz a při tom málo práce. V tom případě totiž asi pojišťovna soudí, že bude spíše nevěrný on jí, nežli ona jemu.


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1922, autor neuveden.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
9. června 2022


Diskuze k článku „Rok 1922: Nechali byste se pojistit proti nevěře?“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.