Rok 1922: Násilí ve filmech, které z dětí udělalo zločince

rubrika: historické články / zločin a trest, nehody, původně vyšlo: Lidové noviny - 1922, autor r.p.
Podporují dnešní akční filmy a počítačové hry v dětech agresivitu? Historický článek z roku 1922 vám ukáže zajímavý případ, kdy k něčemu takovému prokazatelně došlo. Násilí ve filmech promítaných v kině tehdy partu kluků inspirovalo k řadě pečlivě naplánovaných loupeží a k chystané vraždě.
Následující text pochází z roku 1922

Následky výchovy biografů.

V druhé třídě měšťanské školy chlapecké v Plzni na Pražském předměstí ztratil se jednomu žákovi sešit. Učitel udělal mezi žáky důkladnou prohlídku, která měla neobyčejně zajímavý výsledek.

Kromě ztraceného sešitu našli u jednoho žáka zápisník, z něhož se seznalo, že asi třicet žáků se zorganisovalo v lupičskou bandu. Podle zápisníku byla tato společnost 12- až 13letých chlapců zorganisována tak výborně, že tomu tak nebývá ani u lupičských band dospělých a starých zločinců.

Na každou sebe menší a nepatrnější okolnost, s níž při podobných činech nutno počítali se pamatovalo a při všech sloužila za vzor scéna z lupičských snímků filmových.

Podle záznamů v deníku nalezených vypracovali si chlapci přesný program své činnosti v této tlupě a u jednotlivých případů si zaznamenávali, že se to »provede jako v tom kterém filmu« a scéna ta byla také popsáno. Tento program, stanovený pro dobu od 1. do 15. listopadu tr., také úplně proveden, aniž se podařilo zjistili pachatele a aniž okradení ztrátu zpozorovali.

Hlavním »úkolem« této společnosti mělo býti vykrádáni výkladních skříní za večerního šera. U jednoho chlapce se nalezl celý svazek paklíčů k otvírání těchto výkladních skříní. Aby si jich lidé nepovšimli, aranžovali krvavé rvačky a mezitím, co se lidé seskupili kolem rváčů a strážník je rozháněl, otevřeli jiní dva výkladní skříně a ukradli, co si předtím byli vyhlédli.

Tak ukradli několik věcí, mezi nimi vzducholoď z výkladu galanterního a hračkářského obchodu, z výkladu knihkupce ukradli knížky o Tarzánovi, dále otevřeli výkladní skříň s látkami, s hodinářským a zlatnickým zbožím a pod. Odvažovali se postupně na cennější a cennější předměty.

V programu měli i loupežné přepadení a zabití. Chlapci se dověděli, že pod železničním viaduktem u hlavního nádraží v Plzni prodává ovoce a pamlsky ovocnářka, které nedoslýchá.

Chtěli ji přepadnouti, až bude večer skládat své zboží do boudy, vědouce, že má slabý hlas a že její pokřik nebude slyšel. Kdyby však přece křičela, měl ji jeden z mladých nezvedenců střeliti do hlavy a ostatní honem oloupili a pak rychle uprchnouti.

Že se k takovému činu skutečně připravovali, o tom svědčí nalezený u nich revolver. Tlupa měla mezi sebou i mladistvé detektivy, kteří vykonávali veškerou »výzvědnou službu«. Aby se dostali jako dospělí do biografu, ukradli ve škole kontrolní učňovské knížky a těmi se vykázali u vchodu biografu jako starší 14 let.

Prozrazený spolek byl podroben hned ve škole přísnému křížovému výslechu a skutečně se všichni doznali. Někteří po škole uprchli do Nepomuku a Rokycan, byli však policií přivedeni zpět.


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1922, autor r.p.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
24. srpna 2021


Diskuze k článku „Rok 1922: Násilí ve filmech, které z dětí udělalo zločince“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nejčtenější články
za posledních 30 dní

Nákupem na Hapík.cz
podpoříte chod našeho serveru
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.