Rok 1922: Metody, kterými drzý zloděj okrádal obchodníky na trhu

původně vyšlo: Lidové noviny - 1922, autor neuveden.
Drzost některých lidí nezná mezí. Článek z roku 1922 vám popíše vychytralý způsob, jakým tehdy na trzích v celém Československu kradl vyhlášený zloděj Hofman se svým gangem.


Tržní zloději při práci.

Na výroční trh do Parkáně na Slovensku, který se konal minulý týden, přijel známý kapsář a tržní zloděj Ed. Hofman z Břeclavy se svými pomocníky.

Hofman a jeho společníci odcizili na trhu rolníku Janoši Turánymu z Libodu z náprsní kapsy tobolku s částkou 3000 Kč. Hofman je silné vysoké postavy, černých, prošedivělých vlasů, nosí časem zlatý skřipec a vydává se za obchodníka s dobytkem. Páchá krádeže na výročních trzích v celé republice.

Krade také se svými druhy tím způsobem, že si vyhlédnou na trhu oběť, nejčastěji rolníka, který prodal dobytek; jeden ze společníků podhodí na zem tobolku, vyplněnou novinovým papírem tak, aby ji rolník našel. Společník nato pošeptá pantátovi, že v tobolec je asi veliké bohatství a zavede jej na odlehlé místo, aby si to bohatství mohli přepočítat a rozdělit.

Na onom místě čeká už Hofman, který počne naříkali, že ztratil tobolku s mnoha tisíci korunami. Tu se přítel vytasí se zprávou, že tuhle pantáta takového něco našel. Hofman vrhá se na svoji oběť, prohledává kapsy a svého společníka posílá pro policii, ale zatím nešťastného nálezce obere. Pak všichni jdou pro policii.

Je to zločinec velmi nebezpečný a je třeba na výročních trzích veliké obezřelosti, dokud nepodaří se bezpečnostním orgánům tlupu polapili.


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1922, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
15. října 2020


Diskuze k článku „Rok 1922: Metody, kterými drzý zloděj okrádal obchodníky na trhu“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.