Rok 1922: Deštník - zajímavá historie vynálezu s orientálním původem

rubrika: historické články / rodina, móda a životní styl, původně vyšlo: Lidové noviny - 1922, autor neuveden.
Chráníte se před deštěm pomocí skládacího deštníku? Článek z roku 1922 vám prozradí nečekaně dlouhou a zajímavou historii tohoto praktického vynálezu, jehož původní vzor z Orientu měl původně úplně jinou funkci než dnešní deštníky.
Následující text pochází z roku 1922

Z minulosti deštníku.

Ačkoliv si dovedeme jen stěží představit, že byly doby, kdy lidé tohoto jednoduchého ochranného prostředku proti dešti postrádali, bylo tomu přece tak.

Deštník je vynález poměrně mladý, nemá ještě více než 150 let. Ovšem, že deštník, jaký známe nyní, v nynější úpravě a podobě. Lidé, kteří se nechtěli vydávat na pospas přívalům vody, a jimž nebylo nikterak příjemno, promoknout skrz na skrz, přemýšleli usilovně, jak nemilému nebezpečí zabránit.

Malý pravzor měli v tuhém, neohebném slunečníku orientálců, kteří ho užívali proti žhavému slunci svého horkého nebe. Ale tento slunník byl výsadou pouze vznešených osob, které se mohly obklopit služebníky, aby jim tuto ochrannou stříšku nosili nad hlavou.

Orientálský slunník tvořil také důležitou součástku při středověkých mysteriích. Mělo-li se zabránit potopě, objevil se slunník velikých rozměrů, aby ochránil Samého Boha otce od hrozivých přívalů nemilosrdné vody, kterou ve svém spravedlivém hněvu na zemi seslal.

V sedmnáctém století hotovily se deštníky ze silného plátna. Byly těžké a nemotorné, zvláště bylo-li příliš větrno, a proto se později plátno zaměnilo za lehčí látky. Ale to byl jediný pokrok za dlouhou dobu, a to pokrok nevalně významný.

Teprve v roce 1768 našel se jakýsi kupec vynalézavý, jehož jméno se však nezachovalo, a toho napadla duchaplná myšlenka, přeměnit nepraktický deštník, který se nedal zavřít v nástroj poněkud obratnější tím, že ho opatřil zvláštním mechanismem, tak že se látka střechy dala stáhnout.

A tak byl konečně vynalezen první deštník, který záhy našel množství přívrženců. Ba našlo se mnoho těch, kteří si nový vynález tak zamilovali, že bez něho vůbec nevycházeli a brali jej s sebou i tehdy, kdy se na obloze neukázal ani nejmenší mraček.

Po čase přišla ze Španělska moda, dělat deštníky hedvábné a různých barev.

Dnes jsou všecky deštníky černé a všecky se sobe podobají — a proto snad se jich tolik ztrácí.


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1922, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
3. února 2021


Diskuze k článku „Rok 1922: Deštník - zajímavá historie vynálezu s orientálním původem“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.