Rok 1921: Kouříte? Zkuste kouřit listy kávovníku, je to zdravější než tabák!

rubrika: historické články / lékařství a zdraví, původně vyšlo: Lidové noviny - 1921, autor neuveden.
Mnozí kuřáci to sice dodnes popírají, ale škodlivost kouření tabáku je známá už velmi dlouho. Dnes se jako údajně zdravější alternativy kouření propagují vaporizéry a elektronické cigarety, před více jak stoletím vypadala jako zdravá náhrada tabáku káva. Více se o tom dozvíte v článku z roku 1921.
Následující text pochází z roku 1921

Tabák a černá káva.

Roku 1881 vyžádala si francouzská vláda od lékařské akademie francouzské dobrozdání o této otázce; odpověď, zpracovaná komisí, v níž zasedali pánové Vulpian, Peter, Villemin, Léon Cohn a Gustav Lagneau.

Ale již roku 1842 předložil slavný hospodářský chemik J. A. Baral francouzské akademii věd pamětní spis nadepsaný Recherches sur la nicotine, v němž vyložil, že nikotin jest jed neobyčejně prudký a že pes prostřední velikosti zhyne v necelých třech minutách, dá-li se mu na jazyk kapka nikotinu ve váze pěli tisícin gramu.

Doporučovalo se nalezli rostlinu jinou, která, ačkoli by nevytlačila tabák ze všeobecného užívání, přece by jej nahradila u nemocných, jimž jest zdrželi se kouření tabáku, sama jsouc neškodná. V tomto směru konal Jaques Barral, syn zmíněného chemika agronoma podrobná studia; provedl celou řadu přesných analys, z nichž vysvítá, že nejhodnější náhradou za tabák jest listí kávovníku.

Spalitelnost kávovníkového listí jest velmi dobrá a vytvořený kouř hojný. Na základě těchto pozorování zkoušel Brissaut vyrobiti z listí kávovníku cigarety, což se mu podařilo a zavedl do obchodu výrobek. Tyto cigarety byly ve Francii známy pode jménem »de Repos« (odpočinku), kouřily se příjemně, ba účinkovaly spíše léčivě, poněvadž kyselina kávotříslová jest protijedem nikotinu.

Jaques Barral konal mnohé pokusy se zvířaty. Pod skleněným příklonem umístili klec s deseti drobnými ptáky, načež uvedl v činnost pumpu a ssál pod poklop kouř z dýmky, naplněné 2 gramy tabáku. Za tři minuty počali ptáci padati zadušeni, vyneseni pak na čerstvý vzduch, zhynuli ve 44 minutách.

Pod skleněným příklopem umístil znovu klec s deseti drobnými ptáky a naplnil kouřem z dýmky, naplněné 2 gramy kávovníkového listí; po dvanácti minutách počali ptáci padati omámeni, vynešení však na čerstvý vzduch nezahynuli.

Z těchto pokusu je zřejmo, že ptáci a morčata hynou v kouři tabákovém, kdežto v kouři z kávovníkového listí za stejných podmínek nehynou.

Zkušenost nás pak učí, že při otravách nikotinem, silná černá káva koná výborné služby a snad také proto velmi ji milují kuřáci cigaret, jmenovitě Turci.


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1921, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
27. července 2022


Diskuze k článku „Rok 1921: Kouříte? Zkuste kouřit listy kávovníku, je to zdravější než tabák!“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.