Rok 1920: Zastavárny a chudoba

původně vyšlo: Národní listy - 1920, autor ap.
Jak se změnila situace nejchudší části obyvatelstva v dobách Rakousko-uherské monarchie a v prvních letech Československé republiky? Jak v těch dobách fungovaly zastavárny a jaký v nich byl úrok? To vše vám prozradí historický článek z roku 1920.


Bída poválečná a předválečná.

Současný život hospodářský i sociální má svoje extrémy. Je všeobecné známo, a všude to slyšíme, že na světě je bída.

To však není zjev nový, neboť bída byla také před válkou. A byla to bída vrstev nejchudších, kterou často neviděl svět, tonoucí v blahobytu. Charakteristickým obrázkem bídy byly před válkou zastavárny.

Statisíce lidí z vrstev dělnických a středních používalo služeb zastaváren jako krajní výpomoci z nouze. Zastavovalo se šatstvo, skvosty, nábytek, nádobí a jiné svršky. Úřady zástavní měly obyčejně nejvíce práce počátkem a koncem týdne.

Po neděli se na př. zastavovaly skvosty, které se opět v sobotu vyplácely, aby je majitel v neděli mohl použiti na parádu. Velká frekvence bývala také v zastavárnách před činží. Byly rodiny, které činži neplatily jinak nežli penězi ze zastavárny.

Drobní obchodníci, hokynáři, květinářky a menší trhovci pracovali většinou s tímto provozováním kapitálem ze zastaváren, z kterého se platilo 8—11%. Za války obchody na zástavu úplně přestaly. Mnohé zastavárny likvidovaly a v Praze na př. zůstala jedině zastavárna státní, která pracuje a velikým ročním deficitem.

To dokazuje, že mezi lidmi není nouze o peníze, nýbrž spíše o statky a zboží, které vysokými cenami jsou mnohdy nedostupné. Bída dnešní není také často větší u širokých vrstev nežli bída včerejší, protože nabídka lidské práce není tak veliká a peníze se při dobré vůlí vydělají.

Bídu také nemají všichni lidé proto, že poměry jsou nepříznivé, nýbrž že mnoho z nich nezná cenu peněz a nedovedou jich upotřebiti hospodárně. Poživačnost byla před válkou stejně veliká jako je dnes.

Velmi často nouzi zaviňují lidé více nežli poměry, na které se dnes stále naříká.


Původní zdroj historického článku:
Národní listy - 1920, autor ap.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
10. června 2021


Diskuze k článku „Rok 1920: Zastavárny a chudoba“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.