Rok 1919: Zavinili Češi prudké zdražování na Slovensku?

původně vyšlo: Lidové noviny - 1919, autor neuveden.
Vznik Československa měl Čechům i Slovákům přinést řadu výhod. Jak vám ale ukáže článek z roku 1919, tak na Slovensku způsobil vznik společné republiky i jednu velkou nevýhodu - velké zvýšení cen. Zajímá vás, jaká byla tehdy skutečná příčina růstu slovenských cen?


Proč je na Slovensku vše drahé.

Životní poměry na Slovensku zhoršuji se den ze dne. Ceny, které jsou zde požadovány jak producenty, tak obchodníky, přesahují již dávno meze slušnosti a dovoleného zisku.

Židovští obchodníci dovážejí z Prahy a z Brna stále spousty zboží, nakupují, jak sami často ve vlaku a jinde vypravuji, poměrně levně a prodávají s ohromným ziskem.

V nitranské i komárenské župě, krajích neobyčejně úrodných, není nouze o potraviny, ale sedláci buď vůbec nechtějí prodali nebo jen vyměniti. Při tom žádají na př. za kilo ořechů v ceně 5—6 K (úroda ořechů byla velmi pěkná) kilo petroleje, který se pod rukou prodává za 20 až 30 korun.

V maďarských vesnicích neprodají českému úředníkovi a vojákovi vůbec nic. Doufají, že je hlad a drahota ze Slovenska vyžene.

Také obecní aprovisace ve městech prodávají obecenstvu vše za ceny nepřiměřeně vysoké a sice z důvodů politických. Obyvatelstvu, které jest nuceno platili vysoké ceny, se řekne, že drahotou jsou vinni Češi, těch kdyby nebylo, že vše by bylo mnohem levnější, a tímto způsobem zvětšují nespokojenost obecenstva.

Úřady měly by hospodářství obecních aprovisaci podrobiti řádné kontrole a zjistiti, proč prodávají vše za ceny o 30—50 procent vyšší, než v Čechách a na Moravě. Ovšem, dříve musí samy vybřednou ti z toho papírového moře, v němž se topí. Pro samé psaní nemohou se dostali k práci.

Výstižně charakterisoval naši správu na Slovensku, civilní i vojenskou, francouzský generál: »Mnoho papíru, málo práce.«


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1919, autor neuveden.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
1. prosince 2021


Diskuze k článku „Rok 1919: Zavinili Češi prudké zdražování na Slovensku?“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.