Rok 1919: Originální řešení nedostatku bytů v Praze aneb humor našich předků

původně vyšlo: Kopřivy - 1919, autor neuveden.
Dá se žertovat na téma velké bytové krize, která po vzniku Československa trápila Prahu a další města? Humoristický článek z roku 1919 vám dokáže, že určitě ano. A také vám ukáže, že chování některých politiků a jejich způsoby řešení problémů se ani po sto letech vlastně nezměnily.


Bytová nouze.

Nedostatek bytů se úžasně šířil v hlavním městě.

Lidé bydlili tedy v nepotřebných železničních vozech, ve velikých bednách na písek v ulicích při elektrické trati, v pískovcových skalách, v budkách potravní daně, dutých stromech. Tím množila se úmrtí dětí a v zimě šířily se nemoci.

Zdálo se, že hromadnému vymírání zabrání jen bydlení na náměstích v koších a pod deštníky trhovců. Neboť i nábytkové vozy byly pronajaty.

Aby odstraněna byla tato krise, podal poslanecký klub národních demokratů návrh Národnímu shromáždění:

Nedostatek bytů a tím šířící se onemocnění a úmrtnost, hlavně dětí, budoucnosti to národa, vnucuje nám v zájmu celého národa, jeho slavné minulosti, námi jedině, národními demokraty, vytvořené, nejostřejší zbraně proti bytové lichvě a nedostatku bytů.

Předně co nejslavněji protestujeme proti zabírání desetipokojových bytů příslušníkům naší strany, neboť muž a žena a jedno dítě mají na ně plné právo v zájmu jejich pohodlí a jejich zdraví. Snahy socialistů, zabrati sedm pokojů ve prospěch rodin bydlících ve vozech odsuzujeme jako nekulturní násilí a zločin na právech našich dětí i na národě.

A ještě rozhodněji odsuzujeme úsilí socialistů — bolševismu to — zabrati naše byty v okolí hlavního města, kam dojíždíme si na tři měsíce oddechnouti a dětem dáti radost. Prohlašujeme co nejpevněji, že v zájmu národa nevydáme ani jediného pokoje z našich desíti v městě, že nevydáme ani jediné místnosti v našich vilách, námi ted neobývaných, že budeme hájiti svá práva do posledka.

Vyzýváme tímto vládu, aby odstranila rozhodným činem nouzi o byty, zabránila utrpení nesčetného množství nezámožných lidí bez domova, a necítí-li se k tomu schopnou, aby odstoupila ihned ... Rašín a ...

Tímto návrhem krise nebyla ovšem odstraněna. Ale národně demokratická tříčlenná rodina bránila dále svých deset pokojů v hlavním městě a osm pokojů ve vile proti nemocným dětem obývajícím duté stromy a umírajícím v bednách na písek...

Poněvadž nouze o byty je již nesnesitelná, katastrofa blízká, navrhuje

Sdružení katolických panen a jinochů

stavbu nových Chrámů Páně ve všech obcích, v kterých bude dána příležitost všem prositi o zažehnání všech běd a tedy i bytové nouze.

Pořádejte všade taneční zábavy v náš účel!

Do boje!

Výbor.


Původní zdroj historického článku:
Kopřivy - 1919, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
6. listopadu 2020


Diskuze k článku „Rok 1919: Originální řešení nedostatku bytů v Praze aneb humor našich předků“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!

Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.