Rok 1919: Originální řešení nedostatku bytů v Praze aneb humor našich předků

původně vyšlo: Kopřivy - 1919, autor neuveden.
Dá se žertovat na téma velké bytové krize, která po vzniku Československa trápila Prahu a další města? Humoristický článek z roku 1919 vám dokáže, že určitě ano. A také vám ukáže, že chování některých politiků a jejich způsoby řešení problémů se ani po sto letech vlastně nezměnily.


Bytová nouze.

Nedostatek bytů se úžasně šířil v hlavním městě.

Lidé bydlili tedy v nepotřebných železničních vozech, ve velikých bednách na písek v ulicích při elektrické trati, v pískovcových skalách, v budkách potravní daně, dutých stromech. Tím množila se úmrtí dětí a v zimě šířily se nemoci.

Zdálo se, že hromadnému vymírání zabrání jen bydlení na náměstích v koších a pod deštníky trhovců. Neboť i nábytkové vozy byly pronajaty.

Aby odstraněna byla tato krise, podal poslanecký klub národních demokratů návrh Národnímu shromáždění:

Nedostatek bytů a tím šířící se onemocnění a úmrtnost, hlavně dětí, budoucnosti to národa, vnucuje nám v zájmu celého národa, jeho slavné minulosti, námi jedině, národními demokraty, vytvořené, nejostřejší zbraně proti bytové lichvě a nedostatku bytů.

Předně co nejslavněji protestujeme proti zabírání desetipokojových bytů příslušníkům naší strany, neboť muž a žena a jedno dítě mají na ně plné právo v zájmu jejich pohodlí a jejich zdraví. Snahy socialistů, zabrati sedm pokojů ve prospěch rodin bydlících ve vozech odsuzujeme jako nekulturní násilí a zločin na právech našich dětí i na národě.

A ještě rozhodněji odsuzujeme úsilí socialistů — bolševismu to — zabrati naše byty v okolí hlavního města, kam dojíždíme si na tři měsíce oddechnouti a dětem dáti radost. Prohlašujeme co nejpevněji, že v zájmu národa nevydáme ani jediného pokoje z našich desíti v městě, že nevydáme ani jediné místnosti v našich vilách, námi ted neobývaných, že budeme hájiti svá práva do posledka.

Vyzýváme tímto vládu, aby odstranila rozhodným činem nouzi o byty, zabránila utrpení nesčetného množství nezámožných lidí bez domova, a necítí-li se k tomu schopnou, aby odstoupila ihned ... Rašín a ...

Tímto návrhem krise nebyla ovšem odstraněna. Ale národně demokratická tříčlenná rodina bránila dále svých deset pokojů v hlavním městě a osm pokojů ve vile proti nemocným dětem obývajícím duté stromy a umírajícím v bednách na písek...

Poněvadž nouze o byty je již nesnesitelná, katastrofa blízká, navrhuje

Sdružení katolických panen a jinochů

stavbu nových Chrámů Páně ve všech obcích, v kterých bude dána příležitost všem prositi o zažehnání všech běd a tedy i bytové nouze.

Pořádejte všade taneční zábavy v náš účel!

Do boje!

Výbor.


Původní zdroj historického článku:
Kopřivy - 1919, autor neuveden.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
6. listopadu 2020


Diskuze k článku „Rok 1919: Originální řešení nedostatku bytů v Praze aneb humor našich předků“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.