Rok 1916: Úspěšný útok německých vzducholodí na strategická místa v Anglii

původně vyšlo: Hlas - 1916, autor neuveden.
Vzducholodě dnes vnímáme jako velmi romantický způsob letecké dopravy. V dobách své největší slávy ale měly vzducholodě i svou druhou tvář - byly to děsivé tiché bombardéry, které dokázaly způsobit ohromné škody na území protivníka. Jednu takovou akci vám popíše článek z roku 1916.


Nový útok Zeppelinů na Anglii.

Z Berlina, 9 srpna. (Wolfova kancelář)
Několik eskader našich námořních vzducholodí napadlo v noci z 8. na 9 t. m. opětně Anglii a hodilo na námořní opěrné body východního pobřeží a na průmyslové závody voj. významu v pobřežních hrabstvích od Northumberlandu až dolů k Norfolku výdatně třaskavých pum nejtěžšího kalibru a zápalných pum.

Úspěch byl na všech místech vydatný a mohl býti za poměrně jasné noci zřejmo pozorován. Tak v továrnách na benzol a železárnách u Middlesboroughu byly zjištěny velmi silné výbuchy a velké požáry, v přístavech v Hullu a Hartlepoolu a v loděnicích na Tyne velmi dobré účinky zápalných a třaskavých pum.

Také v průmyslových závodních u Whitby a na nádražních zařízeních u Kings Lynnu bylo docíleno silného účinku. Všechny vzducholodě přes prudké osvětlování reflektory, přes palbu obranných baterií a námořních branných sil vrátily se nepoškozeny nazpět.
Chef admirálního štábu námořnictva.


K posledním útokům Zeppelinů na Anglii.

Z Berlína, 10. srpna.
Poněvadž se anglická vláda pokouší označiti útoky něm. Zeppelinů na anglické pobřeží ve dnech z 28. na 29. m. m., z 31. m. m., z 1. t. m. a ve dnech z 2. na 3. t. m. za bezvýsledné a bezvýznamné, oznamuje Wolfova kancelář na základě spolehlivých zpráv z Lincolnu, Hullu a Woalwichu:

V Lincolnu byly 2 továrny vážně poškozeny a depot pro koně úplně zničeno. Trať do Chestersfieldu je na několika místech rozhozena. V ústí Humberu byl zbořen maják. Mnoho požárů bylo pozorováno. Malý křižák s 3 komíny byl zasažen pumou a těžce poškozen.

U Grimsby byla 2 skladiště munice úplně zničena. Škoda v Hullu obnáší velké miliony. Mnoho zbrojovek a voj. podniků bylo pobořeno. V obecenstvu bylo zděšení, když vidělo, že dělostřelba proti Zeppelinum nic nepořídí. V přístavě inninghamském byly zničeny doky. Přístav je uzavřen.

Železnice mezi Norwichem a Jarmouthem byla několikráte zasažena pumou a poškozena. Jižně od Cambridge zapálena byla továrna. V Harwichu spáleny byly hangary pro létadla. V Doweru byly zasaženy doky Wellinghtonovy a zapáleny hangary. Továrny na střelivo trefeny byly mnoha pumami.

Ve východním předměstí Londýna byla zničena továrna na patrony. Mosty přes Temži byly poškozeny, několik doků a skladišť je zničeno. V dokách shořelo několik velkých dopravních lodí. Střelbou z obranných děl bylo mnoho lidí zraněno. Na Temži byla potopena torpedovka. V Oxtedu u Londýna byly rozbořeny továrny na munice. Ještě 2 dny po útoku továrny hořely.


Původní zdroj historického článku:
Hlas - 1916, autor neuveden.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
4. listopadu 2021


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.