Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Rok 1916: Jak válka zkomplikovala dopravu po Praze

původně vyšlo: Národní listy - 1916, autor neuveden.
Myslíte, že je dnes doprava v Praze složitá? Článek z roku 1916 vám přiblíží, jakým velkým problémům s dopravou museli Pražané čelit v době první světové války.


Obtíže v místní dopravě v Praze.

Za poměrů válečných klesl počet koní v Praze na polovinu.

Tato polovina potahů nemůže přirozeně zdolati při nynějších nepravidelných poměrech a obtížném opatrování krmiva veškerou místní dopravu v Praze; a dochází proto již tu a tam k vážným dopravním poruchám. Nejvyššího bodu dosáhla obava o bezvadné provádění místní dopravy v těchto dnech za příčinou zamýšlené rekvisice místních povozů pro potřeby válečného ústavu obilního, právě ve dnech listopadového termínu stěhovacího.

Četní majitelé koní v Praze a předměstích byli v těchto dnech vyzváni, aby neprodleně dodali potahy pro dopravu bramborů z polí k nádražím, ježto zemědělci tvrdí, že nemají na to dosti potahů. Jiní majitelé koní pak vyzváni, aby pohotově byli se svými potahy k dopravě bramborů z pražských nádraží do skladišť.

Ježto při nynějším ztenčeném počtu koní a nedostatku způsobilého personálu jest opatření toto s to, aby vážně ohrozilo pražskou místní dopravu, odebrali se včera četní zájemci korporativně na pražský magistrát, aby tam své obavy a námitky přednesli. Ježto však žádosti za poskytnutí úlev magistrát ve své působnosti vyhověti nemohl, usneseno, aby v úterý dopoledne odebrala se deputace k Jeho Excelenci panu místodržiteli, jemuž by zprávu o nastávajících obtížích v pražské místní dopravě přednesla s prosbou za poskytnutí možných úlev.

V odbočce pro krmiva přijata byla deputace panem ředitelem R. Kleinem, který ji ujistil dobrou vůlí a zároveň poskytl okamžitou pomoc přidělením jistého množství krmiva. Skupina místních zasilatelů prohlásila pak důrazně, že následkem nepřekonatelných překážek nemůže vyhověti svým smluvním závazkům a usnesla se zpravili o tom obecenstvo zvláštním upozorněním v denním tisku.


Původní zdroj historického článku:
Národní listy - 1916, autor neuveden.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
14. října 2021


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2021 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.