Rok 1916: Humor za volantem aneb návrh nových pravidel silničního provozu

původně vyšlo: Národní listy - 1916, autor neuveden.
Čemu všemu museli na svých cestách čelit první automobilisté? Humoristický článek z roku 1916 vám v podobě návrhu nových pravidel silničního provozu nabízí originální pohled na život prvních motoristů a na nejpodivnější omezení, se kterými se tehdy za volantem svých vozů potýkali.


Humorná nařízení pro automobilisty.

Konservativní obecní správy působí i v Americe veliké nesnáze automobilistům. Ti však dovedou snášeti zlo s velkým humorem.

Svědčí o tom humorné nařízení o dopravě, které sestavil jeden automobilista, aby sesměšnil přísná úřadní nařízení. Návrh těchto nařízení, který by jistě uspokojil i nejzaostalejší obecní úřad, zní:

1. Zpozoruje-li automobilista, že blíží se nějaké vozidlo, musí ihned zastavit a pokrýti svůj vůz malovanou plachtou, jejíž barva přizpůsobí vůz náhodnému okolí.

2. Maximum rychlostí na silnicích je letos tajemstvím úřadu a přestoupení této hranice trestá se pokutou 10 dolarů za míli.

3. Je-li automobil příčinou splašení koně, zaplatí majitel mimo způsobenou škodu ještě 50 dolarů pokuty za první míli, kterou kůň uběhl, za druhou 100 dolarů, za třetí 200 dol. atd.

4. Blíží-li se řidič zatáčce a nemůže přehlédnouti celou silnici, musí aspoň 100 yardů před zatáčkou houkat, zvonit, vypálit revolver, volat haló a v přestávkách pětiminutových vrhat pumy.

5. Automobily musejí býti přiměřeně té které roční době tak pomalovány, aby se přizpůsobily svému okolí a nevzbuzovaly strach.

6. V noci musejí automobily, jedoucí po silnicích, vypálili po každé míli raketu a čekati deset minut, až bude jisto, že je cesta volna. Pak smějí za signálů trubek opatrně pokračovati v jízdě.

7. Obecenstvo musí o nedělích a svátcích zastaviti svou honbu na automobily, musí přestat na ně střílet a jim spílat.

8. Nechce-li jíti kůň kolem automobilu, musí řidič ihned sestoupiti a skrýti automobil v trávě.

9. Blíží-lí se automobil na zaprášené silnici domu, musí řidič snížiti rychlost na míli za hodinu a je povinen pokropiti silnici před domem vodou z kropáče.


Původní zdroj historického článku:
Národní listy - 1916, autor neuveden.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
26. dubna 2022


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.