Rok 1916: Český vojín Ryan aneb 5 bratrů, jejichž statečnost ve válce ocenil i císař František Josef I.

původně vyšlo: Národní listy - 1916, autor neuveden.
Každý jistě zná film Zachraňte vojína Ryana, ve kterém tři ze čtyř bratrů padli ve druhé světové válce. Nabízíme vám neprávem zapomenutý příběh pěti statečných bratrů z Čech, jejichž podobnou obět v první světové válce ocenil sám císař František Josef I. Více v článku z roku 1916.


Panovník rodičům pěti synů-vojínů.

Z Vídně, 14. dubna. (K. k.) „Korrespondenz Wilhelm" píše:

Jeho Veličenstvo císař věnoval starým manželům Antonínu a Janě Tandlerovým v Sobědruhách (okres Teplice) na památku stříbrně hodinky, ozdobené císařskými iniciálkami a stříbrnou plaketu s Madonnou, rovněž s iniciálkami, jakož i peněžitý dar 500 K z císařské soukromé pokladny.

Tento vzácný dar byl udělen v uznání vlasteneckých obětí, které přinesla rodina Tandlerova v této válce. Zmínění manželé měli v poli pět synů. Čtyři z těchto synů bojovali ve svazku pěšího pluku č. 92 a tři z nich nalezli hrdinnou smrť, chrabře plníce tvoji povinnost.

Desátník Karel Tandler padl na Dřině, desátník Antonín Tandler byl střelen do plic u Vrzina v Srbsku a podlehl zranění, četař Daniel Tandler byl vyznamenán za chrabrost v Srbsku stříbrnou medailí za udatnost I. tř. a byl smrtelně raněn u Lupkova.

Čtvrtý bratr, šikovatel Josef Tandler, zatlačil oči dvěma svým bratrům v poli. Sám sloužil od počátku polního tažení u štábu 92. pěš. pl. a obdržel za udatnost a horlivost stříbrný záslužný kříž s korunou.

Pátý syn, Vilém, byl zpočátku na jihozápadní frontě a zúčastní se nyní výcviku oddílů pro polní jiskrovou telegrafii.

Svědomitost a udatnost všech bratří Tandlerů jest ve 92. pěš. pl., jenž se několikrát vyznamenal, jednomyslně uznávána a chválena.


Původní zdroj historického článku:
Národní listy - 1916, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
8. května 2021


Diskuze k článku „Rok 1916: Český vojín Ryan aneb 5 bratrů, jejichž statečnost ve válce ocenil i císař František Josef I.“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.