Rok 1915: Jak příliš divoké sny přivedly ženu před soud

původně vyšlo: Národní listy - 1915, autor neuveden.
Máte někdy divoké a doslova živé sny? Článek z roku 1915 vám přiblíží příběh ženy, která kvůli podobnému snění skončila před soudem a byla jím i odsouzená. Tak si raději dávejte na své sny pozor, ať se vám také nestane něco podobného.


Sen a jeho následky.

V „Berl, B. C.“ čteme: Zajímavý rozsudek vynesl říšský soud v případu, který v těchto dnech zaměstnával ve třetí instanci druhou trestní komoru zemského soudu I.

Pro pomluvu byli obžalováni ve smyslu § 186. německého trestního zákona kupec Valdemar Benicke, vdova Matylda Arndtová a Alžběta Fähndrichová.

— Počátkem srpna 1913 kolem 1 hodiny v noci slyšela obžalovaná Arndtová, 67letá paní, jak tvrdila, na dvoře znamení, jež se jí zdálo podezřelým. Brzy na to prý slyšela polodušený výkřik a dutý pád, mimo to prý za nedlouho po tom slyšela, že domovník, listonoš Freitag vracel se do svého bytu ve vyšším patře.

Odehrálo-li se toto vše, je velice pochybno, pravděpodobnější je domněnka, že stará paní měla onu noc těžké sny a vše to bylo jen v její obraznosti. V mozku A. spojily se konečně všecky tyto momenty ve fantastickou vražednou historii, v níž hlavní úlohy hráli domovník Freitag a hostinský Bredt, který měl v přízemí výčep.

Stará paní si vymyslila, že do výčepu byl vlákán host, opit a byl zavražděn ve sklepě. Tuto historii vyprávěla své dceři obžalované Fähndrichové a ta opět svému podnájemníku Benickovi. Po déle trvající válečné radě bylo usneseno, oznámiti vše policii. Benicke napsal udání a podepsal „Otto Walthur“. Dopis odnesla na poštu Fáhndrichová.

— Policejní vyšetřování vražedné historie nemělo výsledku a všichni jmenovaní byli obžalováni jako původci utrhačného udání. Poprvé byly obžalované ženy odsouzeny k pokutě po 50 markách a Benicke do vězení na 5 dní.

Soudní rada dr. A. Salomon se z rozsudku odvolal a v důvodech akcentoval, že každý státní občan má nejen právo, nýbrž povinnost, učiniti udání, má-li jisté podezření, že byl spáchán zločin, udavač stojí proto pod ochranou § 193.

Říšský soud také zrušil první rozsudek, konstatovav, že každý, kdo učiní úřadům udání, aby byl pachatel potrestán, stojí pod ochranou § 193, také v tom případě, když udavač udaného nepachatele má za pachatele jen z lehkomyslnosti a z formy udání nebo z okolnosti vznikne urážka. Trestní komora proto obžalované osvobodila.


Původní zdroj historického článku:
Národní listy - 1915, autor neuveden.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
24. září 2021


Diskuze k článku „Rok 1915: Jak příliš divoké sny přivedly ženu před soud“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.