Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Rok 1914: Móda, která vzala ženám jejich eleganci

původně vyšlo: Lidové noviny - 1914, autor neuveden.
Ženy se vždy toužily oblékat podle nejnovější módy, i když to pro ně bylo někdy krajně nepohodlné. Jeden takový módní trend, díky kterému ženy a dívky přišly o svou elegantní chůzi, vám popíše článek z roku 1914.


Gracie chůze.

Jak groteskně působí chůze dnešní modní dámy!

Dělá malé, cupotavé krůčky jako dítě. Příliš úzká sukně znemožňuje ohýbání nohy v kyčelním kloubu, které je takřka přeneseno jen na koleno. Musela by klopýtat, ba snad by i padla, kdyby v kolenech nohy nedržela poněkud ohnuté. K tomu se také ještě druží moderní vysoké podpatky, které jen přispívají k nejistotě chůze a zvedají paty tak, že všecka tíha těla spočívá na špičkách prstů.

Aby tělo udrželo rovnováhu, musí se přirozené naklánět ku předu. Mimovolným nakláněním se ku předu povstává plochost zad a při svislých ramenech dokonce vypuklost zad a pěkně vykroužená linie zad normálního těla mizí.

Považuji za zbytečné, poukazovati na »brnění« bojovnice za výstřelky mody Může míti modní dáma graciesní chůzi? Musím s politováním dáti zápornou odpověď, neboť při modních panenkách s vnitřní mechanikou se nemůže mluvit ani o gracii, ani o individualitě chůze. Jsou uměleckým výrobky krejčí, kultury vnějšku.

Jsou jen s to, representovali jeden typ a to typ bezmyšlenkovitosti a v tom vězí také nestálost a měnivost jejich zevnějšku. Kde oděv vyplývá z potřeb těla a individualnosti osoby, zůstává v hlavních rysech stálý a nepodrobuje se modě: to vidíme při zaměstnání, jejichž účelem je zachování těla a šat je jim jen prostředkem, na př. při plování, v jízdě na koni, šermu, tělocviku atd.

Tu možno mluvit o gracii, protože při volbě šatu máme na mysli nahé lidské tělo, normální stavbu kosti i svalů a oblékneme se vždy tak, aby nám šat při pohybech nepřekážel a naše tělo špatným tvarem netísnil.


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1914, autor neuveden.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
18. července 2021


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2021 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.