Rok 1914: Móda, která vzala ženám jejich eleganci

původně vyšlo: Lidové noviny - 1914, autor neuveden.
Ženy se vždy toužily oblékat podle nejnovější módy, i když to pro ně bylo někdy krajně nepohodlné. Jeden takový módní trend, díky kterému ženy a dívky přišly o svou elegantní chůzi, vám popíše článek z roku 1914.


Gracie chůze.

Jak groteskně působí chůze dnešní modní dámy!

Dělá malé, cupotavé krůčky jako dítě. Příliš úzká sukně znemožňuje ohýbání nohy v kyčelním kloubu, které je takřka přeneseno jen na koleno. Musela by klopýtat, ba snad by i padla, kdyby v kolenech nohy nedržela poněkud ohnuté. K tomu se také ještě druží moderní vysoké podpatky, které jen přispívají k nejistotě chůze a zvedají paty tak, že všecka tíha těla spočívá na špičkách prstů.

Aby tělo udrželo rovnováhu, musí se přirozené naklánět ku předu. Mimovolným nakláněním se ku předu povstává plochost zad a při svislých ramenech dokonce vypuklost zad a pěkně vykroužená linie zad normálního těla mizí.

Považuji za zbytečné, poukazovati na »brnění« bojovnice za výstřelky mody Může míti modní dáma graciesní chůzi? Musím s politováním dáti zápornou odpověď, neboť při modních panenkách s vnitřní mechanikou se nemůže mluvit ani o gracii, ani o individualitě chůze. Jsou uměleckým výrobky krejčí, kultury vnějšku.

Jsou jen s to, representovali jeden typ a to typ bezmyšlenkovitosti a v tom vězí také nestálost a měnivost jejich zevnějšku. Kde oděv vyplývá z potřeb těla a individualnosti osoby, zůstává v hlavních rysech stálý a nepodrobuje se modě: to vidíme při zaměstnání, jejichž účelem je zachování těla a šat je jim jen prostředkem, na př. při plování, v jízdě na koni, šermu, tělocviku atd.

Tu možno mluvit o gracii, protože při volbě šatu máme na mysli nahé lidské tělo, normální stavbu kosti i svalů a oblékneme se vždy tak, aby nám šat při pohybech nepřekážel a naše tělo špatným tvarem netísnil.


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1914, autor neuveden.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
18. července 2021


Diskuze k článku „Rok 1914: Móda, která vzala ženám jejich eleganci“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.